ROP Jihovýchod obnovil schvalování projektů, další budou následovat

zdroj: CreativeCommons.org

Regionální operační programy postupně začínají obnovovat schvalování projektů podpořených z evropských fondů. Regionální rady podepisování smluv s úspěšnými žadateli a vypisováním nových výzev stoply koncem léta poté, co vláda začátkem srpna navrhla v rámci úspor zrušit ROPům spolufinancování ze státního rozpočtu.

První vlaštovkou je po včerejším dni Regionální rada Jihovýchod, v jejímž čele sedí hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Obnovit schvalování evropských projektů by nyní postupně měly schválit i ostatní regionální operační programy (ROP), které je v reakci na vládní návrh z 11. srpna pozastavily.

Návrh vlády, která v rámci úsporných opatření počítala se škrty u veškerého spolufinancování regionálních operačních programů ze státního rozpočtu (a to i u již schválených a rozběhnutých projektů), se setkal s ostrou reakcí ze strany krajů, které si stěžovaly na to, že s nimi celou věc vláda nekonzultovala. Zrušení kofinancování přitom označily za „paskvil“ a poukázaly na to, že nemají případný výpadek státních financí ze svých zdrojů jak kompenzovat (EurActiv 24.8.2010).

Ve stávajícím programovacím období 2007-2013 tvoří rozpočet jednotlivých operačních programů z 85 % zdroje z evropského rozpočtu a zbývajících 15 % se do něj musí doplnit z národních veřejných zdrojů – jinými slovy z pokladen státu, krajů, měst a obcí. Podle dosavadních pravidel stát financoval polovinu této částky, tedy 7,5 %, a zbývající část se financovala z dalších veřejných rozpočtů.

Kompromis, ke kterému vláda dospěla v polovině září po jednání s hejtmany, nyní počítá s dofinancováním projektů z již vyhlášených výzev ještě podle starých pravidel – tedy se spolufinancováním ze státního rozpočtu. Výjimkou jsou krajské projekty, na něž musí kraje najít prostředky ve svých rozpočtech už nyní.

Celoplošní zrušení státního příspěvku vláda prosadila až pro nově vyhlašované výzvy. Projekty nyní bude muset spolufinancovat kraj a další veřejné rozpočty. Vedle krajů tak rozhodnutí vlády pocítí také městské a obecní pokladny.

U podnikatelských projektů se změny v nastavení veřejného spolufinancování nijak neprojeví. Spolufinancování ze strany podniků má podle Kateřiny Kurkové, vedoucí oddělení publicity Regionální rady Jihovýchod, zůstat na stejné úrovni jako v minulosti.

Jihomoravský hejtman Hašek se dnes v souvislosti s obnovením schvalování projektů z ROP Jihovýchod nechal slyšet, že rozhodnutím odepřít spolufinancování pouze krajským projektům stát diskriminuje územní samosprávu a uvedl, že kvůli tomu na příštím zasedání zastupitelstva podá návrh na žalobu proti České republice. Informovala o tom ČTK.