Roithová nechce být eurokomisařkou. Navrhla Blížkovského

Zuzana Roithová; zdroj: EP.

Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová nechce kandidovat na eurokomisařku. Odmítla nabídku své strany a místo sebe navrhla zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského, který podle ní zhruba deset let působí na ředitelství Evropské rady.

Roithová řekla, že nezměnila svůj názor a po letech strávených v Bruselu se chce vrátit do Česka a věnovat se rodině. Evropský komisař podle ní nemá být politická funkce, a proto za sebe nabízí nestraníka. 

„Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se vážně zabývala i jménem Petra Blížkovského,“ uvedla Roithová. Připomněla, že je to druhý nejvýše postavený český úředník ve strukturách EU a velmi dobře by podle ní zastával i funkci eurokomisaře. „Jsem přesvědčena, že by ji zastával lépe než všichni (dosud oznámení) kandidáti a možná že i dokonce lépe něž já,“ poznamenala Roithová, která v květnu už znovu nekandidovala do Evropského parlamentu. 

Blížkovský by podle ní post eurokomisaře přijal a mohl by mít na starosti i některé z ekonomických portfolií, o které Česká republika v nové Evropské komisi usiluje. Podle Roithové je odborníkem na zemědělskou problematiku a účastnil se vyjednávání o bankovní unii. „Velmi dobře ví, kde je potřeba zeštíhlit evropskou byrokracii,“ uvedla Roithová. Praha má v EK zájem o řízení dopravy, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovací, vnitřního trhu nebo energetiky. 

Bělobrádek: Nadšen nejsem 

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že z rozhodnutí Roithové sice není nadšen, ale je rád, že přišla s jinou variantou. O Blížkovském už Bělobrádek mluvil i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

ČSSD by ráda na eurokomisaře prosadila bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své evropské kandidátky Pavla Teličku.  

Celý článek najdete na webu E15.cz

Petr Blížkovský (nar. 1963) v Brně působil v devadesátých letech na Ministerstvu zemědělství, kde pracoval i jako zástupce ředitele kabinetu ministra. Jeho kariéra pokračovala na Ministerstvu zahraničních věci, kde se podílel na přípravě vstupu České republiky do EU. Má rovněž zkušenosti s působením na Stálém zastoupení ČR při EU. Od roku 2004 pracuje jako ředitel pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Blížkovský napsal v roce 2006 knihu „Evropa: myšlenka získávající tvar“.  Zdroj: MZV