Rezignace Kaminského: Míří Zahradil do čela ECR?

Zdroj: Evropský parlament.

Krátce poté, co Michal Kaminski oznámil v polské televizi svou brzkou rezignaci na post lídra frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském parlamentu, zahraniční i česká média se začala dohadovat, kdo se stane jeho nástupcem. Mezi horké kandidáty patří i český europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Michal Kaminski, šéf frakce Skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském parlamentu, kterou krátce po eurovolbách v roce 2009 založily konzervativní strany z Polska, Velké Británie a České republiky, na své pozici končí. Svou rezignaci oznámil včera (26. ledna) v polské zpravodajské televizi TVN24.  

Odchod Poláka Kaminského z vedoucí pozice v ECR je spojován s děním na vnitřní politické scéně Polska. Vloni na podzim totiž Kaminski opustil stranu Právo a spravedlnost (PiS), aby společně s několika dalšími kolegy z frakce ECR založil nové politické uskupení „Polsko je nejdůležitější“. Podle jeho slov je pravicová PiS bratří Kaczyńských příliš „extremistická“. 

„Chci, aby tato změna (v čele ECR) proběhla co neklidnějším způsobem. Zdůrazňuji, a když toto prohlásím, myslím to vážně, nestojím o polsko-polskou válku… Neměli bychom ji chtít ani v Evropském parlamentu,“ prohlásil Kaminski. 

Zdroje britského deníku The Guardian tvrdí, že důvodem jeho odstoupení je fakt, že Kaminski ztratil uvnitř frakce podporu. 

Pokud ano, tak zatím jen dočasně

Pár okamžiků poté, co Kaminski oznámil svou rezignaci, evropská média začala spekulovat o tom, kdo Poláka v čele frakce nahradí. 

V této souvislosti jsou nejčastěji vyzdvihována jména členů ECR – Brita a dosavadního zástupce frakce Timothyho Kirkhopea (Konzervativní strana), Poláka Zbigniewa Zebra (PiS) a Čecha Jana Zahradila (ODS).

Podle některých listů není Zahradil tak úplně bez šancí. Polský ultrakatolický Nasz Dziennik o něm dokonce hovoří přímo jako o nástupci Kaminského. 

Tiskový mluvčí české delegace v ECR Jan Křelina ale EurActivu sdělil, že se zatím skutečně jedná pouze o „spekulace“ novinářů.  

Ve stejném duchu se nese i textová zpráva, kterou europoslanec Jan Zahradil zaslal redakci EurActivu. „Zatím jde jen o spekulace,“ napsal Zahradil a dodal: „Otázku předsedy frakce ECR budeme řešit až po očekávané rezignaci pana Kaminského.“ Ta bude podle nejmenovaných zdrojů oficiálně oznámena příští týden.

Zahradil své jméno mezi kandidáty na jeho nástupce ale úplně nevyloučil. „Možností je více. V každém případě půjde o dočasné řešení,“ vysvětlil Zahradil a doplnil, že letos v prosinci proběhnou ve frakci ECR řádné volby nového vedení v půlce volebního období.