Reforma Paktu stability a růstu prošla Evropským parlamentem

Zdroj: Evropský parlament.

Evropský parlament včera (28. září) schválil balíček šesti legislativních opatření, které budou znamenat zpřísnění rozpočtových pravidel. Ignorovat varování Evropské komise by nyní mělo být pro členské státy, které porušují fiskální disciplínu, těžší než v minulosti.

Balíček, který upravuje a zpřísňuje pravidla pro dodržování rozpočtové kázně v zemích eurozóny, schválil včera ve Štrasburku Evropský parlament. Podle sociálních demokratů a zelených ale přísnější pravidla mohou prohloubit dluhovou krizi – zabrání prý totiž přijímání prorůstových opatření.

Nová pravidla budou znamenat zpřísnění Paktu stability a růstu, podle nějž nesmí rozpočtové schodky členských zemí eurozóny přesahovat úroveň 3 % HDP a míra zadlužení úroveň 60 % HDP.

Porušování rozpočtové disciplíny doprovázené falšováním statistik ze strany Řecka stojí na počátku dnešní dluhové krize eurozóny.

„Přijetím šestibodového balíčku EU významně posiluje svou rozpočtovou disciplínu a posouvá se k opravdovému ekonomickému vládnutí,“ uvedl předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. „Čas nevrátíme, ale s pomocí balíčku budou rozpočty členských států (v budoucnu) důvěryhodné,“ dodal.

Kompromis o konečné podobě šesti legislativních opatření se vyjednavačům členských států a Evropského parlamentu podařilo nalézt už v polovině září (EurActiv 16.9.2011). Dohodu se podařilo uzavřít poté, co Francie přestala protestovat proti opatření, podle nějž varování ze strany Evropské komise půjde zvrátit pouze v případě, že se na stranu dané země přikloní většina států eurozóny.

Pověst Paktu stability a růstu utrpěla nejvíce v roce 2002, kdy rozpočtovou kázeň porušovaly Francie a Německo. Obě země se jakýmkoli sankcím tehdy vyhnuly a později dokonce iniciovaly zmírnění Paktu.

Ignorovat varování ze strany Evropské komise by už nyní nemělo být tak snadné jako dosud. Zablokovat je bude možné pouze během prvních deseti dnů od jeho vydání a stát na svou stranu bude muset získat většinu vlád zemí eurozóny. „A pokud vlády varování zamítnou, budou muset tento krok obhájit před Evropským parlamentem,“ píše se v parlamentním prohlášení.

Předseda Parlamentu Jerzy Buzek vyzval také včera země eurozóny k co nejrychlejší ratifikaci nových pravidel záchranného fondu EFSF. „Jakékoli odkládání znamená zahrávat si s ohněm,“ uvedl šéf Parlamentu.

Tento týden úpravu pravidel fondu schválily parlamenty ve Finsku a ve Slovinsku. Dnes o něm má v Německu hlasovat Spolkový sněm. Slovensko má jednání naplánováno na 17.-18. října.