Rada rozhodne o Galileu v prosinci, Praha je favoritem

Galileo

Rozhodnutí o umístění sídla navigačního systému Galileo by mělo padnout do konce roku. Galileo je na programu prosincové schůzky ministrů dopravy členských států Evropské unie, potvrdil ČRo1 – Radiožurnálu vysoce postavený diplomatický zdroj. Praha je favoritem.

Finální rozhodnutí o umístění centra navigačního systému Galileo by Evropská unie měla stihnout ještě během belgického předsednictví, tedy do konce roku. Stane se tak pravděpodobně na zasedání Rady ministrů dopravy a energetiky 2. a 3. prosince.

O sídlo centrály evropského navigačního systému v tuto chvíli soutěží tři státy: Německo, Nizozemí a Česká republika, která nabízí budovu bývalé konsolidační agentury v Praze. Belgie, kde centrála Galilea dočasně sídlí, pravděpodobně kandidovat nebude a podpoří Českou republiku.

„Belgie svoji kandidaturu asi nebude dále prosazovat, když se rozhodla zařadit projednávání umístění Galilea během svého předsednictví,“ řekl  EurActivu Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro zřízení úřadu Evropského navigačního systému Galileo.

Podle Dobeše je i vyloučené, že by Galileo zůstal v Belgii: „Galileo jako regulační agentura nemůže zůstat v Bruselu. Aby mohla zůstat v Bruselu, musela by se změnit na exekutivní. Takové pokusy tu sice v minulosti byly, ale Evropská kosmická agentura (ESA) je zamítla.“

Podle dosavadních informací je tak favoritem právě Česko: o získání centrály Galilea usiluje dlouhodobě (od roku 2006), je jediným členským státem, kde nesídlí žádná unijní agentura, a členské země také v minulosti slíbily, že sídlo Galilea umístí v některém novém členském státě.

„Oni všichni vědí, že to chceme. Poslední tři české vlády řekly jasně, že stojí o Galileo. Česká republika drží tuto kontinuitu od roku 2006. To se vyplatilo,“ říká Dobeš, podle kterého není ani pravděpodobné, že by Německo a Nizozemsko ještě podnikaly další kroky pro zvýšení svých šancí.

V tomto roce na červnovém zasedání Rady ministrů dopravy (EurActiv 25.6.2010) podpořily českou kandidaturu Itálie, Maďarsko, Švédsko, Slovensko nebo Estonsko. Další země Prahu podpořily nepřímo, když prohlásily, že podporují kandidaturu nových členských zemí. Českou kandidaturu údajně podporuje i eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Na pražské kandidatuře spolupracují ministerstvo dopravy, ministerstvo zahraničních věcí a tým ministra pro evropské záležitosti.

Galileo má být evropskou alternativou k americkému navigačnímu systému GPS. Na rozdíl od něj ale není armádním, nýbrž civilním projektem. EU si od systému slibuje rychlejší a přesnější navigační služby, než jaké nabízí konkurenční GPS. Galileo by měl poskytovat informace o poloze s přesností do jednoho metru, zatímco systém GPS dokáže určit polohu s přesností několika metrů.

Satelitní systém v hodnotě 3,5 mld. eur, na jehož budování se vedle Evropské unie podílí také Spojené státy, Čína, Izrael, Ukrajina, Maroko, Indie a Jižní Korea, má být podle nového plánu uveden do provozu do roku 2014.