Půjde koruna ve stopách švýcarského franku?

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: Section Eight.

Podle některých investorů ano. V případě, že se dluhová krize v eurozóně ještě prohloubí, česká koruna je prý na nejlepší cestě nahradit švýcarský frank, který dlouhodobě hraje roli bezpečné měny. K ní se investoři uchylují v neklidných dobách.

Londýnská investiční společnost Record Plc., která obchoduje s devizami a spravuje aktiva klientů v hodnotě kolem 31 miliard dolarů (v přepočtu asi 534 miliard Kč), předpovídá české koruně velkou budoucnost.  

Podle jejích analytiků, které citovala agentura Bloomberg, má koruna všechny předpoklady k tomu, aby se zařadila po bok tzv. bezpečných měn (v angličtině safe haven currencies), k nimž se investoři uchylují v těžkých hospodářských dobách. V Evropě se této roli dlouhodobě těší švýcarský frank, ve světě pak americký dolar či japonský jen. 

„Růst švýcarského franku se už ale vyčerpal, proto hledáme další alternativy,“ vysvětlil hlavní investiční manažer společnosti a devizový stratég Bob Noyen. Švýcarská měna totiž v posledních měsících posilovala tak rychle, že se švýcarská vláda začala obávat o dopady na domácí ekonomiku.  

„Trh bude neustále vyhledávat další možnosti. Potenciál z této situace profitovat může mít česká koruna i další tvrdší měny ve střední a východní Evropě,“ dodal. Důvodem jsou podle něj především nízké úrokové sazby a stabilní kurz koruny a relativně nízké zadlužení.  

V neposlední řadě k tvrzení přispělo i hodnocení české měny ratingovou agenturou Moody´s, která na začátku měsíce potvrdila České republice rating na stupni A1 se stabilním výhledem. Jedná se o pátý nejlepší rating, který může agentura zemi udělit. 

Vedle Česka by roli bezpečného a stabilního platidla mohly podle Noyena hrát i komoditní měny (každá měnu, jejíž kurz je trvale vystaven pevnému a pozitivnímu vztahu s cenou jedné, či více komodit) Austrálie, Kanady, Brazílie či zemí jižní Afriky, a stejně tak i švédská a norská koruna.  

Není to nic nového 

Někteří čeští ekonomové ale podobné názory nesdílí. Například Tomáš Vlk z Patria Finance se domnívá, že česká koruna už částečně roli bezpečné měny v regionu hraje, ale takového významu jako frank zdaleka nedosahuje.  

„Je méně riziková než maďarský forint nebo polský zlotý. V některých situacích je naše měna schopná posilovat, když jiná riziková aktiva oslabují, což je právě charakteristika franku, jenu či dalších bezpečných měn. U koruny však tento charakter ještě není dost spolehlivý, proto se nedá srovnávat s frankem,“ uvedl. 

Jak podotýká jeho kolega Martin Tesař (citován serverem idnes.cz), „myšlenka, že by se česká měna a zřejmě i dluhopisy mohly stát pro investory bezpečným přístavem v rozbouřeném moři evropské dluhové krize, přitom není nová.“ Na začátku srpna o tom totiž hovořili i analytici bank UniCredit a Raiffeisenbank. 

Kromě již zmíněných nízkých úrokových sazeb a stabilní měny zmiňovali i historii – za letošní rok dokázala koruna posílit proti koši měn EUR/USD o více než 6 %.