První schůzka Euronestu odsunuta kvůli Bělorusku

Evropský parlament chce, aby bylo parlamentní shromáždění Euronest plně funkční do konce roku. Na tiskové konferenci v Bruselu to prohlásil středolevicový bulharský europoslanec Kristian Vigenin.

Parlamentní shromáždění Euronest odložilo své první setkání, které mělo podle původních plánů proběhnout v Bruselu ve středu 24. března. Euronest je parlamentní shromáždění v rámci Východního partnerství. Smyslem mají být společná setkání zástupců Evropského parlamentu a poslanců z Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldávie a Ukrajiny.

Plánované první setkání bylo zrušeno kvůli neshodám mezi EU a Běloruskem na složení desetičlenné běloruské delegace. Běloruský parlament je podle bulharského europoslance Kristiana Vigenina v Evropě jediný, kde nezasedá ani jeden zástupce opozičních stran.

Ve snaze nastolit politickou rovnováhu navrhnul Evropský parlament pozvat také zástupce běloruské opozice a nevládních organizací, aby se zasedání Euronestu účastnili jako pozorovatelé. Minsk je ale proti.

rezoluci z prosince 2009 trvají europoslanci na tom, že Bělorusko bude vyzváno, aby se plně a v rovnocenném postavení účastnilo shromáždění Euronest, „jakmile se uskuteční svobodné a spravedlivé volby do běloruského parlamentu.“

Vigenin, který delegaci předsedá, vysvětlil, že vrcholný orgán Evropského parlamentu Konference předsedů se rozhodl setkání odložit poté, co prostudoval šest oficiálních stanovisek svých východních partnerů. „Všechna stanoviska zdůrazňovala, že Bělorusko by mělo být plným a rovným účastníkem shromáždění Euronest,“ dodal.

Stejnou zprávu vyslal ve svém rozhovoru pro Euractiv (ve francouzštině zde) vůdce běloruské opozice Alexandr Milinkevič. „Nemůžeme do této iniciativy vstupovat bočním vchodem,“ prohlásil k tomu.

Bulharský europoslanec dále prozradil, že do Bruselu plánuje pozvat šéfy národních delegací Euronestu. Na setkání by měli delegáti diskutovat přípravné kroky před finálním ustavujícím setkáním.

Pozorovatelé místních voleb

V sobotu 25. dubna v Bělorusku proběhnou volby. Vigenin v této souvislosti poznamenal, že „by bylo kladným znamením, pokud by (Bělorusko) vyzvalo Evropský parlament k vyslání pozorovatelů.“

Evropský parlament obvykle nevysílá pozorovatele k místním volbám. Nicméně výbor Evropského parlamentu pro zahraniční věci (AFET) v úterý 23. února rozhodl o vyslání ad hoc monitorovací skupiny k volbám v Gruzii, které proběhnou 30. května. „To samé proběhlo na podzim v Kosovu,“ řekl EurActivu jeden zaměstnanec Evropského parlamentu.

Bělorusko by nemělo být ústřední otázkou

Předseda delegace Evropského parlamentu nicméně varoval před tím, aby se z Běloruska stala ústřední otázka parlamentního shromáždění Euronest. Naproti tomu preferuje soustředit se na samu podstatu Východního partnerství.

Vigenin také naznačil, že reformní plán pro Bělorusko bude pro jeho účast v Euronestu rozhodující. Tento plán mají připravit europoslanci v těsné spolupráci s vysokou představitelkou pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton a komisařem pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle.