Průzkum ložisek břidlicového plynu zvedá ze židlí senátory i starosty

Vrtná stanice poblíž polské Krynice; zdroj: CreativeCommons.org, autor: Karol Karolus.

V některých regionech České republiky se zvedá odpor politiků i obyvatel proti aktivitám na průzkum ložisek břidlicového plynu i jeho případné těžbě. Týká se to zejména obcí v Podkrkonoší a Českém krasu. Senátoři za Náchod a Beroun se nyní spolu s dalšími kolegy chystají připravit zákon, který by zakázal jednu z metod těžby tohoto plynu – hydraulické štěpení.

V České republice možná vznikne zákon, který zakáže používání metody hydraulického štěpení při těžbě břidlicového plynu. Chystá se ho navrhnout náchodský bezpartijní senátor Petr Pakosta, který to v pátek (30. března) sdělil médiím.

Zároveň také odmítl myšlenku, že by se v okolí Náchodska a Trutnovska prováděl průzkum, který by potvrdil odhady těžařských společností, že se v Podkrkonoší nachází ložiska tohoto plynu.   

Zájem o průzkum již projevily společnosti Hutton Czech a Basgas Energie Czech. Ministerstvo životního prostředí již koncem minulého roku těžařům povolení k průzkumu udělilo, i když jej  Český svaz ochránců přírody vyzval, aby k takovému kroku nepřistupovalo.

Pakosta plány těžařů označil za bezohlednost vůči životnímu prostředí. V Podkrkonoší se již proti možným průzkumným činnostem ozvali také starostové měst a obcí i samotní obyvatelé. Proti rozhodnutí ministerstva podalo rozklad 18 obcí regionu.

„Nás šokoval vůbec názor, že by byl někdo ochoten v oblasti poličské křídové pánve těžit břidlicový plyn, a to takto náročnou a nebezpečnou metodou, jako je chemické uvolňování z podloží někde hluboko, kde jsme na vodě,“ vysvětlil starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs.

Na začátku března proběhl v Náchodě také protest, který zorganizovala Koalice STOP HF. ,,Happeningem chceme podpořit starosty, kteří se jasně vyjádřili, že jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti,“ řekl novinářům jeden z jejích zástupců.

Voda a chemie

Znepokojení vzbuzuje v tomto regionu zejména riziko kontaminace podzemních vod. Oblast Teplicko-adršpašských skal se totiž chlubí vysoce kvalitními zdroji pitné vody. Další obavy se v místech, kde by mohla těžba v budoucnu probíhat, týkají vysoké spotřeby vody a používání chemikálii při procesu hydraulického štěpení.

„Na jedno hydraulické štěpení je třeba tolik vody a písku, kolik by se vešlo do patnácti plaveckých bazénů s délkou 25 metrů. Půl procenta přídavných látek znamená 57 kubíků, to je jako 16 plných fekálních vozů chemie,“ citoval server iDNES.cz Jiřího Malíka ze sdružení Živá voda.

Šéf společnosti Hutton Energy David Mesina však tvrdí, že se obce nemají čeho obávat. „Pokud jde o kapalinu, která se používá k hydraulickému štěpení, každým rokem se její složení zlepšuje. Takže náš závazek vůči České republice je, že použijeme ten nejekologičtější roztok,“ řekl médiím.

Protestuje také Beroun

Zatímco v současné době se hovoří pouze o případném průzkumu odhadovaných ložisek, Pakostova iniciativa podle jeho slov sahá dále. Senátor by totiž rád zabránil především budoucí těžbě plynu. „Nevěřím proklamacím, podle kterých povolení průzkumu neznamená automaticky těžbu,“ citovala ho ČTK.

Hodlá se přitom inspirovat zákony z Francie a Bulharska, tedy zemí, které již hydraulické štěpení zakázaly. „Během dalších dvou týdnů by mělo vzniknout paragrafované znění zákona, do měsíce by mohl být návrh zákona předložen,“ uvedl. Na přípravě legislativy by se měli podílet i další senátoři, například Jiří Oberfalzer (ODS) z Berouna.

Také Berounsko patří mezi oblasti, kde se v poslední době o těžbě břidlicového plynu vášnivě debatuje. I zde požádaly společnost Hutton Czech a Basgas Energie Czech, a také firma Busgus, o povolení k provádění průzkumných vrtů.

Na berounské radnici se předminulý týden sešli starostové dvaceti obcí z regionu, kteří odmítli udělit těžařům povolení pro průzkumné aktivity. Vyjádřili také svůj nesouhlas s prováděním hydraulického štěpení v Českém krasu.  

Proti těžbě vystoupila například starostka Berouna Šárka Endrlová: „Chci upozornit lidi, co by se mohlo stát. Nechceme přece ani uvažovat o metodě, která je škodlivá kdekoli na světě. Pokud se někdy o něco povedou války, bude to voda. A my si ji necháme vědomě ničit?“

V Berouně vznikla minulý týden na protest proti průzkumu i těžbě také petice nazvaná Stop HF – Český kras. Podle informací serveru Deník.cz se prozatím podařilo sesbírat několik stovek podpisů.

Téma v celé Evropě

Těžba břidlicového plynu patří v současné době mezi nejvíce kontroverzní témata evropské energetiky. Nekonvenční zdroje zemního plynu jsou na jedné straně chápány jako vítaná možnost snížit závislost na dodávkách ruského plynu do Evropy. Z hlediska ochrany životního prostředí jde však o problematickou otázku.

Jak již bylo zmíněno, k zákazu hydraulického štěpení došlo ve Francii a Bulharsku. Tyto země spolu s Německem zavedly také moratorium na další průzkumné vrty. Znepokojení budí možná těžba břidlicových plynů také v Rakousku, kde se zásoby nacházejí kousek od hranic s Českou republikou. Převážně pozitivně se k možné těžbě nekonvenčních plynů staví naopak Polsko (EurActiv 5.10.2011).

Více o tématu břidlicového plynu si můžete přečíst v rozhovoru s experty Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity, který EurActiv vydal minulý týden.