Průzkum: Füle patří k lepším komisařům, na chvostu Barroso a Ashtonová

zdroj: Evropská komise

Při příležitosti uplynutí poloviny mandátu současné Evropské komise proběhl průzkum, ve kterém respondenti z řad evropských institucí, neziskových organizací i médií vystavili vysvědčení členům evropské exekutivy. Nejhůře dopadl předseda Komise José Manuel Barroso a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Český eurokomisař Štefan Füle se umístil mezi lepšími. Na průzkumu spolupracoval bruselský EurActiv.

Druhá Komise Josého Manuela Barrosa se nachází v polovině svého pětiletého mandátu. Bruselský EurActiv se proto společně s agenturou Burson-Marsteller Brussels rozhodl provést průzkum, ve kterém respondenti hodnotili jednotlivé eurokomisaře i tento exekutivní orgán jako celek.

On-line průzkumu se zúčastnilo 811 respondentů. Těmi byli europoslanci, úředníci i zástupci různých sdružení, neziskových organizací či médií.

Výsledky ukazují, že dotázaní s fungováním současné Komise příliš spokojení nejsou. Na otázku, jak by ji ohodnotili (1 znamená „špatně“ a 10 „dobře“), dalo nejnižší možnou známku 23,1 % respondentů, 53,7 % pak neudělilo vyšší známku než 3.

„Je vidět, že krize v Evropské unii nezamávala jen s životy lidí, ale zřejmě udělala své i s oblibou evropské exekutivy,“ komentuje výsledky průzkumu europoslanec Edvard Kožušník (ODS, ECR).

Vysvědčení pro jednotlivé komisaře

Ohodnocena nebyla pouze Komise jako celek, ale i její členové. Nejlepšího výsledku dosáhla nizozemská komisařka zodpovědná za digitální agendu Neelie Kroesová (6 bodů z 10), která podle dotázaných také nejlépe komunikuje s veřejností.

Těsně za Kroesovou se umístila její bulharská kolegyně Kristalina Georgievová, pod kterou spadá mezinárodní spolupráce a humanitární pomoc (5,5 z 10).

O půl bodu méně získalo hned 11 členů Komise, mezi nimiž je i Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství. Respondenti ocenili především jeho snahu během prosazování vztahů se sousedními zeměmi sedmadvacítky. Jako slabinu naopak označili nedostatečný posun v rozšíření Unie o Turecko a Chorvatsko.

Vůbec nejhůře se umístil předseda Komise José Manuel Barroso (2,5 z 10) a první místopředsedkyně Catherine Ashtonová, šéfka unijní diplomacie (2 z 10).

Nahradí Barrosa Merkelová?

Průzkum se zabýval mimo jiné také otázkou, kdo by měl být od roku 2014 novým předsedou Evropské komise. Respondentům by se na této pozici nejvíce líbila německá kancléřka Angela Merkelová, britský ex-premiér Tony Blair, či bývalý belgický předseda vlády Guy Verhofstadt.

Právě posledně jmenovaný liberální politik byl také označen za nejpravděpodobnějšího příštího šéfa evropské exekutivy.