Průmysl: ČR by si měla v příští Evropské komisi vyjednat lepší portfolio

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Česká republika by se měla snažit dostat více lidí na vrcholné unijní pozice, měla by usilovat o lepší portfolio v nové Evropské komisi a její europoslanci by se měli soustředit především na české zájmy, vzkazuje průmysl českým kandidátům pro evropské volby. Ti, pokud budou zvoleni, chtějí více spolupracovat s vládou a národním parlamentem.

„ČR potřebuje více svých lidí na vrcholných pozicích v EU,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák na setkání zakladatelských organizací CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU s českými kandidáty do Evropského parlamentu.

Podle něj jsou květnové volby do Evropského parlamentu klíčové i proto, že se v návaznosti na ně bude sestavovat nová Evropská komise. V ní by si podle Hanáka měla Česká republika vydobýt lepší portfolio, než má nyní. Českým eurokomisařem je Štefan Füle, jehož portfoliem je rozšíření a politika sousedství.

Kvůli české poloze „v srdci Evropy“ by podle Pavla Svobody, lídra lidovecké kandidátky, mohla jít například o dopravu.

Přestože v Evropské komisi zasedá jeden zástupce z každé členské země, komisař by neměl zastupovat zájmy své domovské země, ale Evropské unie jako celku.

V europarlamentu spolupráce i v rámci V4

Zástupci průmyslu se navíc domnívají, že europoslanci by měli hájit především zájmy Česka a ne frakce, kterou budou zastupovat„Spolupráce na společných cílech je zásadní, a to třeba i v rámci Visegrádské čtyřky,“ uvedl Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR). 

Kandidáti na europoslanecký post zdůrazňují nutnost posílení spolupráce mezi evropskými poslanci, národním parlamentem a vládou.

„ČR nepoužívá všechny své diplomatické možnosti,“ uvedl na zmíněném setkání lídr Strany zelených Ondřej Liška s tím, že europoslanci by měli více spolupracovat s českými poslanci a senátory ve výborech pro záležitosti EU.

Lepší dohled na legislativu

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR (HK ČR) Petra Kužela je tato spolupráce nutná například i k tomu, aby fungoval lepší dohled na transpozici evropských směrnic, čímž by mělo být zamezeno takzvanému gold-platingu.

Tímto pojmem je označováno nežádoucí rozšiřování obsahu směrnic způsobem, který přináší novou regulatorní zátěž bez odpovídajícího přínosu pro národní legislativu a konkurenceschopnost. Podle Evropské komise v roce 2012 byl podíl nových požadavků, které jsou při implementaci směrnic EU národními orgány „přidány“, v České republice 25-33 %.

Dvojka kandidátky TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dodal, že je důležité zaobírat se legislativními návrhy v jejich zárodku, a ne až poté, co jejich finální verze dorazí do Česka.

Boj s administrativní zátěží spojenou s evropskou legislativou si jako jeden ze svých cílů klade také sociálně demokratický lídr pro eurovolby Jan Keller. „V praxi by se měly mnohem více uplatňovat zásady inteligentní regulace, a to i v oblastech, jako je například ochrana životního prostředí,“ domnívá se Keller.

Autor: Anna Kuznická