Průběh „grilování“ potenciálních komisařů se vyostřil

Pravicová bulharská kandidátka na eurokomisařku pro humanitární pomoc Rumjana Želeva na „grilování“ neuspěla a šance, že získá post v EK jsou velmi nízké. Lidovecká frakce v EP reagovala důraznými výtkami vůči levicovému slovenskému kandidátovi Maroši Ševčovičovi.

Předevčírem proběhlo v Evropském parlamentu slyšení bulharské kandidátky na eurokomisařku pro humanitární pomoc Rumjany Želevy. Během této tříhodinové procedury poslanci v jejím profilu objevily dva problematické body. Socialistům a také několika dalším parlamentním frakcím vadí nejasnosti ohledně působení Želevy ve společnosti Global Consult. Druhé problematické místo je nedostatečná znalost portfolia humanitárních věcí.

Želeva trvá na tom, že ve firmě Global Consult přestala působit již v roce 2006. Podle dostupných informací ale byla vlastníkem této společnosti ještě v roce 2009. Želeva byla v letech 2008 a 2009 členkou Evropského parlamentu. Pokud ale ve svých podnikatelských aktivitách skutečně pokračovala, znamenalo by to, že se tak dostala do rozporu s bulharským právem. Evropský parlament v současnosti po své právní službě požaduje prošetření celé věci. Želeva také nedokázala dostatečně vysvětlit podezření, že aktivity jejího manžela jsou spojeny s organizovaným zločinem.

Želeva ale vůbec neoslnila ani znalostmi v oblasti humanitárních věcí. Bulharská kandidátka odpovídala na otázky europoslanců jen velmi vágně, a několikrát dokonce prokázala neznalost svého portfolia. Při odpovědích například ignorovala Adenský záliv, centrum současného pirátství, kde jsou mimo jiné drženi v zajetí i bulharští občané.

Když poslanci Bulharku požádali o komentář k situaci v Demokratické republice Kongo, tak odpověděla, že to je příliš detailní otázka, na kterou by měl znát odpověď úředník na nižším postu než je eurokomisař.

Poslanci sice nemohou odmítnout jednotlivé kandidáty na eurokomisaře, mohou ale na předsedu Komise vyvinout neformální nátlak, aby kandidátům portfolia „promíchal“ nebo některého kandidáta úplně vyměnil. To už se v minulé Barrosově komisi stalo, když Itálie musela svého kandidáta na nátlak europoslanců vyměnit.

Případným náhradníkem za Želevu by mohl být současný bulharský ministr obrany Nikolaj Mladenov z pravo-středové vládnoucí strany GERB. Mladenov byl v letech 2007 až 2009 členem Evropského parlamentu a je uznávaným odborníkem na EU. Navíc má výbornou angličtinu.

Lidovecká frakce (EPP) reaguje. Ševčovič na ráně

Největší frakci v Evropském parlamentu (EPP) se ale dosavadní průběh „grilování“ nelíbí. Želeva je totiž po litevském Algirdasu Šemetovi již druhou pravicovou kandidátkou, která se do Komise možná nedostane. EPP proto varuje, že na oplátku bude žádat výměnu nějakého levicového kandidáta.

Včera zástupci EPP prohlásili, že se zaměří na slovenského kandidáta na eurokomisaře pro meziinstitucionální vztahy Maroše Ševčoviče. „Velmi nás zajímá tvrzení, které pan Maroš Ševčovič učinil 19. ledna 2005, když Komise organizovala konferenci o lidských právech a migrační politice EU,“ řekl maďarský europoslanec József Szájer, který je v EPP zodpovědný za dohled na průběh současných slyšení. Szájer novinářům v Bruselu řekl o Ševčovičově vyjádření během zmiňované konference. Tam měl slovenský kandidát na eurokomisaře prohlásit, že romští spoluobčané zneužívají slovenský sociální systém.

Zástupci EPP navíc poukazují na fakt, že Ševčovič by měl být místopředsedou Komise a předem upozorňují, že během svého slyšení (které proběhne příští týden) budou požadovat důkladné vysvětlení jeho čtyři roky starých slov.

Vrtkavé důkazy

Podle zjištění EurActivu se ale nařknutí Ševčoviče nezakládá na pevných základech. Zmiňovaný Ševčovičův citát se totiž nachází v 11 stránkové prezentaci romských aktivistů, kde jsou z rasismu vůči Romům obviňováni mnozí evropští politici (např. bývalý slovenský premiér Mikoláš Dzurinda, bývalý britský premiér Tony Blair nebo rumunský prezident Traian Basescu).