Profil: Lukáš Macek, M. A.

Lukáš Macek - SNK ED

Lukáš Macek je lídrem kandidákty SNK Evropští demokraté (SNK ED) v Evropských volbách 2009. Je politologem a manažerem, ředitelem evropského sudijního programu Pařížského institutu politických věd.

Životopis

Po úspěšných studiích na prestižních francouzských školách – Carnotově lyceu v Dijonu (kterým svého času prošli třeba také Jiří Voskovec či Václav Černý) a Pařížském institutu politických studií – Sciences Po (kde kupříkladu studovali tři poslední francouzští prezidenti, ale také třeba někdejší předseda Evropské komise) – se v roce 1999 vrátil do Prahy, kde pracoval nejdříve jako poradce skupiny poslanců Unie svobody pro evropské záležitosti.

V roce 2000 se stal hlavním poradcem senátora a bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece, v letech 2002-2003 zastával funkci tajemníka delegace Senátu Parlamentu České republiky v Konventu pro budoucnost Evropy, kde se aktivně podílel na přípravě textu Smlouvy o Ústavě pro Evropu.

Od září 2004 je ředitelem dijonské pobočky Sciences Po se zaměřením na evropské záležitosti a země střední a východní Evropy, kde se vzdělávají studenti více než dvaceti evropských i dalších národností.

V roce 2004 kandidoval do Evropského parlamentu na 6. místě kandidátky SNK-ED vedené Josefem Zieleniecem; byl také klíčovým členem volebního týmu.
Svoje spojení s českou politikou potvrdil naposledy, když se stal jedním z klíčových členů týmu Jana Švejnara v průběhu jeho prezidentské kampaně v roce 2008.
Jako odborník na EU přispívá pravidelně do médií a vystupuje na konferencích v České republice, Francii a dalších zemích.

Mluví plynně francouzsky, anglicky a italsky.

Je zaníceným znalcem italské opery, má rád literaturu, divadlo, historii a výtvarné umění. Rád cestuje. Sportovní vyžití hledá především v horské pěší turistice, rekreačně hraje squash a lyžuje.

Od roku 2006 je ženat s Delphine Lainé-Mackovou, se kterou se seznámil při studiích na Sciences Po. Delphine s ním žila několik let v České republice a naučila se česky. Dnes pracuje jako ředitelka odboru hospodářského rozvoje a životního prostředí okresu Jura.