PROFIL: Jean-Claude Juncker, politický veterán šéfem Komise

zdroj: Evropský parlament.

Evropský parlament potvrdil, že příštím předsedou Evropské komise bude Lucemburčan Jean-Claude Juncker. V domácí i bruselské politice se Juncker pohybuje tři desítky let.

Jean-Claude Juncker se narodil 9. prosince 1954 v lucemburském městě Redangen. Ještě před dokončením studia práv na Štrasburské univerzitě vstoupil do Sociálně křesťanské strany. Právnické praxi se nikdy nevěnoval.

Svou politickou kariéru nastartoval zvolením do lucemburské jednokomorové Sněmovny reprezentantů v roce 1984. V nové vládě pozdějšího předsedy Evropské komise Jacquese Santera vykonával post ministra práce a stal se i guvernérem Světové banky. Po zotavení z vážné autonehody, po níž zůstal dva týdny v kómatu, pracoval jako ministr financí.

Jeho náklonnost k evropské integraci se projevila již v jeho ranném politickém období, naplno propukla na počátku 90. let, kdy jako lucemburský ministr financí předsedal Radě ministrů financí (ECOFIN). Juncker se podílel i na vzniku Maastrichtské smlouvy, která položila základy dnešní eurozóny.

Poté, co tehdejší lucemburský premiér Santer oznámil svou kandidaturu na místo předsedy Evropské komise, Juncker se v roce 1995 stal ministerským předsedou. K tomu vykonával i post ministra práce, financí a nově i zahraničí.

Premiérský post si udržel až do loňského prosince, a stal se tak nejdéle vládnoucím ministerským předsedou členské země EU v historii.