Příprava na studentský summit vyvrcholila diskusí o energetice

Vybraní studenti z vysokých škol v České republice se v těchto dnech připravují na modelový summit EU. V jeho rámci si mají vyzkoušet, jak probíhá jednání v Radě. Tento víkend se na přípravném workshopu s odborníky soustředili zejména na energetickou bezpečnost.

Pražský studentský summit proběhne 30. března až 2. dubna. Zúčastní se jej 27 studentů z vysokých škol z celé České republiky. Na modelovém summitu tito studenti vystoupí v rolích ministrů zahraničí jednotlivých členských států a budou zde simulovat jednání Rady Evropské unie.

V přípravných workshopech se studenti setkali s předními odborníky na evropskou problematiku a diskutovali s nimi témata, která budou předmětem jednání modelového summitu.

Na sobotním workshopu se studenti zabývali aktuálními tématy energetické bezpečnosti a vstupu Rumunska a Bulharska do EU. Při jejich přípravě jim byli nápomocni známí odborníci. Na panelu o energetické bezpečnosti zasedli novinář a bývalý velvyslanec ČR na Ukrajině Pavel Máša, bezpečnostní analytik a bývalý špičkový diplomat Jiří Schneider, odborník na trh s elektrickou energií a přenosové soustavy, vrcholový manažer společnosti ČEPS Pavel Šolc a I. tajemník německé ambasády Sebastian Gerhardt.

Účastníci využili zejména možnosti dotazovat se zástupce Spolkové republiky, která momentálně EU předsedá a která má v oblasti energetické bezpečnosti a ochrany klimatu odvážné cíle. Na otázku týkající se plánovaného ropovodu Nord Stream: „Proč Německo vytváří tento tlak právě v době, kdy je v čele EU a zároveň tím dává jasně najevo určité opovržení či přehlížení zájmů některých menších členských zemí,“ Sebastian Gerhardt uvedl, že Berlín se o polské zájmy zajímá.

„Je pravda, že vznikl ten německo-ruský projekt. Je ale také pravda, že právě kancléřka Merkel nabídla Polsku zúčastnit se tohoto projektu formou odbočky plynovodu do Polska. Já úplně rozumím, že je možné mít ten dojem, že jde o nějaké exkluzivní bilaterální vztahy mezi Německem a Ruskem, a samozřejmě také úplně rozumíme, jaké historické konotace to může především v Polsku ale také v Litvě a České republice vyvolávat. Já myslím, že řešení by mělo vycházet především z toho, že Evropa musí jednotně jednat s Ruskem ve věci dalších energetických vztahů,“ řekl Gerhardt.

Plánovaný ropovod rusko-německé společnosti Nord Stream AG je předmětem ostré kritiky okolních zemí již více než rok. Ropovod má vést Baltským mořem a podle původních plánů měl zcela obejít jak všechny pobaltské státy, tak Polsko. To se však nelíbilo zejména Polsku, které se obávalo o svou izolaci.

Švédsko a pobaltské země se pro změnu obávají o bezpečnost. Na dně Baltského moře totiž stále leží řada potopených lodí s nebezpečným nákladem (zejména municí a chemikáliemi) z druhé světové války.

Autorem projektu Pražský studentský summit je Asociace pro mezinárodní otázky. Více informací naleznete na internetových stránkách www.studentsummit.cz.

Portál EurActiv.cz je mediálním partnerem Pražského studentského summitu.