Orbán pranýřován ve Štrasburku

Evropští poslanci si pro maďarského premiéra Viktora Orbána nepřipravili zrovna vřelé přivítání, někteří proti jeho politice vestoje protestovali, jiní jen slovně kritizovali. Premiér včera (19. ledna) do Štrasburku zavítal, aby poslancům představil program předsednictví.

Maďarsko předsedá EU sotva pár dní a už ho svírají kleště evropských politiků. Nemilost napříč Evropou i Spojenými státy si vysloužilo především za nedávno přijatý mediální zákon, jehož soulad s evropským právem v současnosti prošetřuje Evropská komise (EurActiv 12.1.2010).

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán včera čelil dvou a půl hodinovému „grilování“ ze strany poslaneckého pléna ve Štrasburku. Europoslanci premiérovi promlouvali do duše a varovali ho, že platnost maďarského mediálního zákona může být zdrojem vážné kolize ve vztazích mezi jeho zemí a ostatními evropskými partnery.

Orbán se však pohrůžkami zastrašit nenechal. „Neslučujte dohromady kritiku maďarské vnitřní politiky a maďarského evropského předsednictví. Pokud to budete dělat, jsem připraven bojovat,“ sdělil do očí poslancům.

Zelení přišli s páskou přes pusu

Zelení poslanci svůj nesouhlas s maďarským zákonem vyjádřili dosti svérázným způsobem. Ovázali si pusu páskou a v ruce drželi výtisky maďarských novin, na nichž stál velký nápis „cenzurováno“.

Daniel Cohn-Bendit ze zelených přilil olej do ohně, když přirovnal Orbána k prezidentovi Venezuely Hugo Chávezovi. Poté ještě řekl, že maďarský premiér zřejmě zapomněl svou demokratickou a antikomunistickou minulost a stal se z něj populista, který „nerozumí strukturám demokracie“. Na závěr podotkl, že „ztratil chuť“ s maďarským premiérem poobědvat.

Maďarská vládnoucí strana Fidész si kromě zmíněného mediálního zákona vysloužila kritické ohlasy také kvůli dalším krokům. Jedná se o zákon, který ukládá zdaňovat zahraniční podnikatele nebo znárodnění důchodového systému. Od té doby, co je Fidész u moci, se mu díky většině v Parlamentu podařilo prosadit až na deset dodatků k ústavě.

Orbán se však už dříve nechal slyšet, že pokud vyšetřování prokáže, že nově přijatý mediální zákon opravdu odporuje legislativě EU, jeho znění pozmění. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso oznámil, že tento týden má v úmyslu poslat maďarské vládě dopis, v němž jí objasní své námitky.

Podle německého předsedy skupiny socialistů a demokratů (S&D) Martina Schulze nebyla kritika v žádném smyslu mířena na maďarské občany. Jak sám řekl, v demokracii plní média funkci kontroly moci. „Co však děláte vy, je naopak kontrola médií, a to není správné,“ pokračoval.

„Myslíme si, že jsou nyní základní demokratické hodnoty v evropské společnosti v ohrožení. Nechceme, aby tato debata určovala maďarské předsednictví. Proto s tím, prosím, něco udělejte. Stáhněte ten zákon a přijděte s novým a lepším, který bude vyváženější,“ vzkázal na plénu do Budapešti.

Zachránce Daul

Pomocnou ruku našel Orbán alespoň u „svých“ lidovců (EPP), k nimž se v europarlamentu Fidész hlásí. Joseph Daul, lídr EPP, totiž na obhajobu premiéra prohlásil, že základy maďarské vládní strany stojí pouze na zásadních hodnotách svobody.

Zároveň uvítal ochotu současné maďarské vlády napravovat reformy a chyby předcházejícího kabinetu, který vedli socialisté.

„Evropská komise dnes jednu z těchto reforem, která se týká médií, prověřuje. Já osobně Evropské komisi, jakožto strážkyni smluv, důvěřuji a současně chovám důvěru i v maďarského premiéra. Ten slíbil, že zákon změní, pokud Komise shledá, že je v rozporu s evropským právem,“ prohlásil Daul.