Volby do horní komory českého Parlamentu jsou tu. O křesla se uchází také bývalí kandidáti na prezidenta, včetně Jiřího Drahoše nebo Petra Hanniga. EURACTIV.cz se stručně zaměřil na „celoevropská“ témata, kterým se uchazeči věnují.
Senátní volby, v těchto dnech probíhající současně s těmi komunálními, přilákaly celou řadů zájemců z řad neúspěšných kandidátů lednového souboje o post českého prezidenta. Někteří z nich mají podle odhadů slušnou šanci se do Senátu dostat, jiní zanedbatelnou. Analýza deníku Referendum hovoří ve prospěch Drahoše, Fischera i Hilšera. Téměř všichni kandidují v pražských volebních obvodech.
Politolog Miloš Gregor z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity pro EURACTIV.cz okomentoval výskyt tématu EU v kampaních do probíhajících senátních i komunálních voleb. „Nevybavuji si žádnou současnou kampaň operující s tématem EU. Snad jedinou výjimkou je téma migrace, které je ale rámováno spíše jako bezpečnostní téma,“ vysvětlil Gregor.
Kandidáti se v rozhovorech nebo na svých sociálních sítích přesto problematice Evropské unie nevyhnou. K jakým tématům se tedy v posledních týdnech, kdy kampaně vrcholí, nejvíce vyjadřují? Pojem migrace se objevuje skutečně často.
Drahoš podporuje Frontex, Hannig varuje před „no-go“ zónami
Jiří Drahoš, „finalista“ prezidentských voleb, se v poslední době opakovaně věnuje tématu celoevropského řešení migrace. Kandidát v Praze 4, kde se těší podpoře TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Zelených, například kritizoval postoj premiéra Andreje Babiše vůči agentuře Frontex.
„Nechceme-li v Evropě další nelegální migranty, musíme chránit naše vnější hranice. K tomu potřebujeme organizaci jako je Frontex. Jeho zrušení by logicky znamenalo pozvánku pro více migrantů, naprostý chaos a zhroucení bezpečnostního systému,“ podotkl na Twitteru Drahoš. Později ocenil premiérovu názorovou otočku.
Před týdnem jsem kritizoval absurdní myšlenku Andreje Babiše na zrušení Frontexu. Jsem proto rád, že po summitu v Salcburku pan premiér chtě nechtě změnil názor. Problém migrace lze řešit pouze společnými silami!
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) September 22, 2018
Petr Hannig kandiduje za Rozumné v Praze 8. Migraci se věnuje také, jeho kampaň se mimo jiné vyznačuje značně protimigrantskou rétorikou. „Nejpalčivější problém je, že okraje Prahy by se mohly stát no-go zónami, pokud budeme přijímat migranty. Jižní město je v tomto velmi nebezpečné. Proto jeden z mých programů je, že navrhnu zákon, aby obce nesměly přijímat migranty v rozporu s celostátní migrační politikou,“ plánuje při zvolení podle serveru iDNES.cz Hannig.
Lékař a nezávislý kandidát v Praze 2 Marek Hilšer se jako mnozí nedávno vyjadřoval ke kauze přijetí padesáti syrských dětí do ČR. Servítky si rozhodně nebral. „Sociopatické chování A. Babiše je na vrcholu. Jen bezcitná lidská hyena odmítne pomoc 50 sirotkům, aby získala politické body,“ napsal na svém profilu.
Jak se to stane, že se 10 milionový národ bojí pomoci 50 dětem, zatímco velebí miliardáře, který šel celý život přes mrtvoly?
— Marek Hilšer (@MarekHilser) September 17, 2018
Hilšer také poukazuje na špatný stav českého školství, které je podle něj co se platů týká hluboko pod průměrem EU. „Naše školství potřebuje hlubokou změnu. Potřebujeme sebevědomý učitelský stav, který bude mít náš respekt a podporu,“ tvrdí kandidát.
• Věkový průměr našich učitelů je jedním z nejvyšších v OECD.
• Čtvrtina absolventů pedagogických fakult nenastoupí do školství.
• Relativní platy učitelů jsou hluboce pod průměrem EU.
• Naši žáci pokulhávají v kritickém myšlení.
• Obliba školy mezi dětmi je u nás nejnižší.— Marek Hilšer (@MarekHilser) September 3, 2018
Pro Fischera i Hynka je klíčová bezpečnost
Bývalý diplomat Pavel Fischer chce ve své nové potenciální funkci senátora za Prahu 12 zúročit své zkušenosti z oblasti bezpečnosti a obrany státu, stejně jako ze spolupráce v rámci EU a NATO.
„Mou prioritou zůstává obrana a bezpečnost naší země. Ze svého působení v zahraničí dobře znám, jak mnoho může vlivný senátor odpracovat v zahraničních věcech nebo v diskusi o potřebách našich ozbrojených sil,“ uvádí ve svém programu.
Fischera zajímá například také infrastruktura, která by Česko lépe spojila s okolními zeměmi. „V celostátním měřítku je třeba se zaměřit na stavbu železničních tratí. Potřebujeme strategicky odvážné a vizionářské projekty, které by nás lépe propojily s Evropou. Vždyť spoje mezi Berlínem a Vídní dnes Českou republiku oklikou objíždějí,“ vysvětluje svůj pohled.
Nedávno okomentoval také stav české státní správy, která se zabývá unijní politikou.
https://twitter.com/PavelFischer/status/1044476830277865472
Posledním z prezidentských kandidátů, kteří chtějí do horní komory Parlamentu, je Jiří Hynek. Ten kandiduje v Chrudimi za Realisty a netají se svými euroskeptickými názory.
„Jako člověk z oboru považuji příliv nelegálních migrantů do Evropy jako hrozbu pro naši budoucnost. Ale stejnou hrozbou je i neochota našich představitelů více investovat do naší armády a dalších ozbrojených sborů,“ myslí si Hynek. Českou bezpečnost podle něj ohrožují také „hloupé směrnice Evropské unie či naše špatné zákony“.
Jako aktivní střelec a myslivec chce hájit zájmy těchto skupin proti „nesmyslné odzbrojovací směrnici Evropské unie“. „Tím totiž hájím naši bezpečnost a náš národní zájem. A nejde o jedinou hloupou směrnici, kterou odmítám. Evropská unie má být spojením nezávislých států, a ne úřednickou diktaturou,“ říká ostře Hynek.
První výsledky budou známy v sobotu večer. Potenciální druhé kolo senátních voleb pak proběhne za týden, 12. a 13. října.