Prezident Zeman se chystá promluvit před europoslanci

zdroj: Evropský parlament.

Český prezident Miloš Zeman dnes (26. února) předstoupí před plénum Evropského parlamentu a pronese jako slavnostní host projev. Podle dřívějších informací se zaměří především na unijní byrokracii, další obsah jeho vystoupení ale zůstává i nadále tajemstvím. Prezident se dále setká s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a se zástupci českých médií.

Miloš Zeman je v pořadí třetí český prezident, který se svým projevem předstoupí před plénum Evropského parlamentu ve Štrasburku. Zatímco slova tehdejší hlavy státu Václava Havla sklidila uznání, proslov Václava Klause byl místy přerušován bučením europoslanců. 

Na co se nynější hlava státu Zeman během půlhodinového vystoupení, které má podle Hradu proběhnout v angličtině, zaměří, není zatím moc jasné. Podle dřívějších zjištění by se měl prezident Zeman soustředit především na bruselskou byrokracii. Další obsah jeho slov ale zůstává i nadále zahalen tajemstvím.

Úsporné žárovky a koblihy

Unijní administrativa není ale v Zemanově repertoáru žádnou novinkou. Zaměřil se na ni například i ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně jen několik měsíců po své inauguraci.

Tehdy uvedl, že odsuzuje „nesmyslná opatření bruselské byrokracie“ a dodal, že tím má na mysli například zákaz úsporných žárovek nebo zavedení kvót na zaměstnanost žen. 

rozhovoru pro EurActiv, který proběhl ještě před prezidentskými volbami, že sice „podporuje myšlenku evropské integrace, avšak za předpokladu, že si členové Evropské komise nebudou vymýšlet úsporné žárovky, koblihy v igelitu, řeznické špalky z plastické hmoty nebo bezdotykové baterie“.

Po prezidentově proslovu před europoslanci bude následovat tisková konference s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a v plánu je i Zemanovo setkání s českými novináři.

Autor: Lucie Bednárová (Štrasburk)