Prezident Klaus podepsal zákon o evropské občanské iniciativě

Václav Klaus, zdroj: Evropská komise

Prezident České republiky Václav Klaus dal včera (17. května) svým podpisem na srozuměnou, že souhlasí s tím, aby se Češi aktivně zapojovali do tzv. evropské občanské iniciativy. Tuto novinku, která za přísně stanovených podmínek umožňuje Evropanům ovlivňovat vznik unijní legislativy, do evropského práva zavedla Lisabonská smlouva. V EU platí od 1. dubna.

Český prezident Václav Klaus včera podepsal zákon o evropské občanské iniciativě, kterou zavedla Lisabonská smlouva schválená na konci roku 2009 a která Evropanům nabízí možnost obracet se na Evropskou komisi s návrhy nové legislativy. Musí být ale splněny přísné podmínky.  

Organizátoři petice musí nejprve shromáždit alespoň milion podpisů nejméně ze čtvrtinového počtu všech členských států EU. Na jejich sesbírání budou mít 12 měsíců. Zároveň musí zřídit „výbor občanů“, který bude tvořit minimálně sedm lidí ze sedmi různých členských zemí a který se za iniciativu postaví.  

Češi a občanská iniciativa 

Zákon, který zavádí občanskou iniciativu do českého právního řádu, na konci března schválila Poslanecká sněmovna a vyjadřoval se k ní i Senát (EurActiv 22.3.2012). Horní komora českého parlamentu pak normu schválila na konci minulého měsíce. 

Kontrola nad sbíráním podpisů v České republice připadne ministerstvu vnitra, které bude muset za tímto účelem zavést zvláštní informační systém. Ten českou státní kasu vyjde podle informací médií na zhruba pět milionů korun a jeho roční náklady se mají pohybovat kolem milionu. Administrativa spojená s občanskou iniciativou vyjde ročně na 3,3 milionů korun. 

Nová legislativa počítá i s peněžitými sankcemi za její porušení. Ty budou uplatněny, pokud se prokáže, že došlo k chybnému zadání osobních dat nebo k jejich vědomému falšování. 

V EU se mohou občanské iniciativy podávat od 1. dubna. Na začátku ledna za tímto účelem Evropská komise spustila oficiální registr evropské občanské iniciativy a nechala vyškolit pracovníky 400 informačních míst sítě Europe Direct

Na jednu z prvních petic, které by mohly vzniknout z iniciativy Česka, aspiruje zrušení dvojího času, o které dlouhodobě usiluje český senátor Petr Šila (KDU-ČSL). Posouvání hodinových ručiček na letní a zimní čas kritizuje i europoslankyně Zuzana Roithová (EurActiv 23.3.2012).