Prevenci rakoviny pomůže rozsáhlá databáze o souvislostech nemoci s životosprávou

zdroj: FreeDigitaPhotos.net; autor: Ambro.

Významnou posilou v onkologické prevenci by mohla být jedna z celosvětově nejrozsáhlejších databází vědeckých důkazů o spojitosti rakoviny s životním stylem. Unikátní projekt byl prezentován na nedávném Světovém kongresu proti rakovině.

O tom, že onemocnění rakovinou může mít spojitost se špatným stravováním a nesprávným životním stylem bylo napsáno již mnoho. Veškeré vědecké důkazy o tom, že mezi výživou, tělesnou aktivitou, tělesnou hmotností a rakovinou existují prokazatelné spojitosti, shrnuje rozsáhlá databáze, která byla prezentována na konci minulého měsíce na Světovém kongresu proti rakovině (World Cancer Congress) v kanadském Montrealu. 

Na projektu, který nese název Continous Update Project (CUP) a od něhož si vědci i lékaři slibují posílení onkologické prevence, se podílí Světový fond pro výzkum rakoviny (World Cancer Research Fund, WCRF) a Americký ústav pro výzkum rakoviny (American Institute for Cancer Research, AICR). 

„Silnou stránkou tohoto rozsáhlého projektu je sestavování celkového obrazu o onkologickém výzkumu: naši odborníci vyhodnocují jednotlivé studie a vyvozují z nich závěry, které jsou následně zapracovány do obecných doporučení, jak mohou lidé snížit své riziko onemocnění rakovinou,“ uvedl Alan Jackson, předseda panelu CUP, který zároveň přednáší o výživě člověka na Southamptonské univerzitě ve Velké Británii. 

Databáze shromažďuje a neustále přezkoumává zjištěné poznatky o stravě, hmotnosti a aktivitě, které by mohly mít souvislost s nádorovým onemocněním. Vědci do dnešního dne v rámci projektu zanalyzovali přes 2,5 tisíce odborných článků a studií na toto téma a získané informace vložili do centrální databáze.  

Věnovali se celkem osmi typům rakoviny: prsu, prostaty, tlustého střeva, slinivky břišní, děložní sliznice, vaječníků, močového měchýře a ledvin. 

Vědecký tým zároveň pravidelně aktualizuje doporučení, jak snížit riziko onemocnění. K nim budou mít přístup všichni výzkumníci a vědečtí pracovníci.  

„Očekává se také, že průběžné poznatky z CUP pomohou identifikovat prioritní oblasti dalšího výzkumu,“ píše se na serveru Kolorektum.cz, který se věnuje zvyšování informovanosti veřejnosti o problematice rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC). 

Zatímco v roce 2008 trpělo rakovinou 12,7 miliard lidí, podle nedávno zveřejněné studie, by počet nádorových onemocnění mohl do roku 2030 stoupnout až o 75 % (EurActiv 1.6.2012).