Premiér Topolánek: Je zapotřebí číst historické učebnice

Zdroj: České předsednictví.

Premiér ČR Mirek Topolánek včera vystoupil v Evropském parlamentu, kde ve svém projevu seznámil europoslance s výsledky jarního summitu Evropské rady (19. – 20. března). Premiér vyjádřil uspokojení nad tím, že se podařilo mezi členskými státy dosáhnout shody ohledně postupu na nadcházejícím summitu G20 v Londýně.

Premiér ČR Mirek Topolánek vystoupil včera v Evropském parlamentu s projevem, v němž europoslance seznámil s výsledky jarního summitu Evropské rady, který se uskutečnil minulý týden v Bruselu. Mirek Topolánek před europoslance předstoupil den po té, co jeho vláda ztratila důvěru poslanecké sněmovny.

Mirek Topolánek vyzdvihl také jednání tzv. tripartity – summitu se sociálními partnery, kde bylo dosaženo shody ohledně nutnosti zajištění větší flexibility pracovního trhu, mobility pracovní síly a vyšší míry vzdělanosti.

Premiér dále zdůraznil, že stimulační opatření EU na podporu hospodářského růstu musí být dočasná a v souladu se střednědobými a dlouhodobými prioritami a cíli Lisabonské strategie. Odmítl kritiku předsedy evropských socialistů Poul Nyrup Rasmussena, že Evropská rada nedělá dostatečná opatření proti prohlubování krize. Premiér upozornil na to, že evropský balíček 400 miliard eur ještě znásobí automatické stabilizátory, které evropský sociální systém na rozdíl od amerického obsahuje.

V této souvislosti premiér Mirek Topolánek varoval, že „Amerika opakuje chyby  z třicátých let minulého století – to jsou rozsáhlé stimuly, tendence a volání po protekcionizmu… Je potřeba číst historické učebnice, které očividně zapadly prachem. Za největší úspěch jednání jarní rady považuji jasné odmítnutí této cesty a tohoto krátkozrakého přístupu“. Mirek Topolánek v tomto kontextu použil výraz „cesta do pekel“, za což si později vysloužil ostrou kritiku předsedy socialistické frakce v EP Martina Schulze.

Mirek Topolánek dále ocenil odhodlání, s nímž všechny státy EU hodlají dodržovat principy jednotného trhu. Premiér ČR a předseda Evropské rady vyjádřil přesvědčení, že se EU podaří koordinovat kroky proti finanční krizi na vrcholné schůzce zemí G20 příští týden v Londýně. „Věřím, že se Spojenými státy najdeme společné východisko, protože v žádném případě nechceme stavět USA a Evropu proti sobě,“ řekl premiér.