Hlavní prioritou irského předsednictví je podpora růstu

Autor: Got Jenna, zdroj: CreativeCommons.org.

Štafetový kolík předsednické země Rady Evropské unie přebírá od ledna Irsko, které v této roli vystřídá Kypr. Tato ostrovní republika by se během příštích šesti měsíců chtěla soustředit především na podporu růstu, tvorbu pracovních míst či rozvoj infrastruktury. Očekávají se také tuhá vyjednávání o podobě příštího víceletého finančního rámce či doladění základních parametrů bankovní unie.

Na Nový rok 2013 přebralo roli předsednické země Rady Evropské unie Irsko. Stalo se tak v den čtyřicátého výročí vstupu této ostrovní republiky do Evropského hospodářského společenství (EHS).

Dublin na této pozici vystřídal Kypr. Pozoruhodné je, že obě země byly v minulosti okolnostmi donuceny zažádat evropské partnery o finanční pomoc. Zatímco Irsko čerpá peníze od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu již dva roky (EurActiv 29.11.2010), Kypr o této možnosti zatím jedná (EurActiv 26.6.2012).

Hlavní prioritou nadcházejícího předsednictví by měla být podpora růstu vedoucí k vytváření nových pracovních míst. Irské předsednictví by se také chtělo soustředit na pomoc malým a středním podnikům, digitální agendu či tzv. Nástroj pro propojení Evropy (EurActiv 20.10.2011), který by měl v příštím programovacím období sloužit ke zlepšení evropské infrastruktury.

Na začátku letošního roku čekají Unii také další vyjednávání o dlouhodobém finančním rámci pro období 2014-2020. Poté, co mimořádný listopadový summit, jehož jediným tématem byla právě podoba příštího evropského rozpočtu, skončil nezdarem, by se evropští lídři měli znovu sejít letos na jaře (EurActiv 23.11.2012). Přesné datum zasedání Evropské rady zatím není známo.

Dalším tématem, které by mělo nadcházejícímu předsednictví dominovat, by měla být podoba rodící se bankovní unie.

Irsko se postaví do čela Rady již posedmé. Přesto se bude letošní předsednictví od těch minulých lišit. Podle Lisabonské smlouvy, která vešla v platnost na konci roku 2009 (EurActiv 1.12. 2009), již totiž evropským summitům nepředsedá premiér dané země, ale předseda Evropské rady, kterým je v současnosti Herman Van Rompuy. Podobná situace panuje i v oblasti zahraniční politiky, kterou v současnosti vede šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

V červenci 2013 bude Irsko vystřídáno v roli předsednické země Litvou.