Potvrzeno. Česko zažaluje Polsko kvůli dolu Turów

Ilustrační foto [© EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL]

Spor Česka a Polska o nelegální těžbu v hnědouhelném dole Turów se posouvá do další fáze. Vláda ČR dnes rozhodla, že podá žalobu k Soudnímu dvoru EU, který může těžbu definitivně zastavit.

K samotnému podání by podle ministerstva zahraničí mělo dojít na přelomu února a března. Kromě žaloby se Česko chystá požádat soud v Lucemburku o tzv. předběžné opatření, díky němuž mohou unijní soudci těžbu pozastavit do doby, než vynesou finální rozsudek. V podobném duchu už Soudní dvůr postupoval před čtyřmi lety v případě nelegální těžby v polském Bělověžském pralese.

Institut předběžného opatření také zajistí, že soud rozhodne o žalobě rychleji, a konečné rozhodnutí tak lze očekávat už do roka. O samotném zrychleném řízení mohou soudci rozhodnout v řádu několika týdnů po skutečném podání žaloby.

„Dlouho jsem se snažil, abychom tento spor vyřešili bez soudních tahanic. Důležitý je pro nás výsledek, tedy pomoc desetitisícům Čechů v pohraničí. Těžba má na jejich životy negativní vliv každý den a soud se může protahovat. Mezitím jim důl bude dál odvádět vodu a dál bude prach znečišťovat vzduch, který dýchají,“ uvedl dnes český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Sám se snažil s polskou stranou vyřešit spor mimosoudně, Polsko však některým českým požadavkům nechce vyhovět. Jedním ze sporných bodů je finanční kompenzace za negativní vliv dolu na české příhraničí.

„Dosavadní jednání s polskou stranou, především ohledně kompenzace nákladů na vybudování nových zdrojů pitné vody, nepřineslo uspokojivé záruky, proto přistupujeme k podání žaloby na Polsko k Soudnímu dvoru EU. Pokračování těžby má závažné a nevratné negativní dopady na životní prostředí v České republice, takže podání žaloby, byť se jedná o tu nejkrajnější možnost řešení, je nevyhnutelné,“ reagoval na dnešní žalobu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Petříček v pátek míří do Varšavy, chce jednat o nelegální těžbě v dole Turów

Spor mezi Českem a Polskem kvůli těžbě v hnědouhelném dole Turów pokračuje. Ministr zahraničí Tomáš Petříček chce o věci jednat se svým polským protějškem. Již v pátek proto zamíří do Varšavy.

Podle evropské federace organizací pro životní prostředí EEB jde o první soudní mezistátní spor v EU, který se týká ochrany životního prostředí. Spory mezi státy přitom obecně nejsou v rámci Unie běžné. Doposud se soudci v Lucemburku zabývali pouze několika z nich. Často je to totiž Evropská komise coby strážkyně smluv, která zahajuje vůči členskému státu řízení kvůli porušení evropských pravidel.

https://twitter.com/Green_Europe/status/1363897831262715905

Všeobecná podpora

Žaloba má podporu všech českých zástupců. Dlouhodobě o ní usilují obyvatelé příhraničních oblastí na Liberecku, kteří jsou těžbou bezprostředně dotčeni. Na podaní žaloby se už od minulého roku chystá také ministerstvo životního prostředí (MŽP) a ministerstvo zahraničí (MZV). Minulý týden jí vyjádřil jednomyslnou podporu i poslanecký výbor pro životní prostředí.

Některým připomínkám Česka dala na konci minulého roku za pravdu i Evropská komise. Ta došla k závěru, že Polsko rozhodovalo v první polovině loňského roku, kdy bez konzultace a zohlednění české pozice rozšířilo těžbu dolu na dalších šest let, podle starých zákonů. Porušila tak směrnici EU o vyhodnocování vlivů projektů na životní prostředí a také princip loajální spolupráce zakotvený ve Smlouvě o EU.

„Žaloba směřuje především na porušení práv českých občanů. Ti se nemohli zúčastnit ani povolovacího řízení rozšiřování dolu, ani soudního přezkumu tohoto rozhodnutí. Polsko české straně také neposkytlo potřebné dokumenty týkajících se těžby a nezohlednilo posouzení vlivů na životní prostředí,“ doplnil k obsahu žaloby náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, který je zároveň vládním zmocněncem pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU.

Česko může nyní v kauze Turów podat proti Polsku žalobu k soudu EU. Ten může těžbu zastavit

Evropská komise včera v nezávazném stanovisku dospěla k závěru, že Polsko prodloužením těžby na dole Turów porušilo několik unijních pravidel. Česko se tak nyní může obrátit na Soudní dvůr EU. Varšava by zároveň měla uznat svou chybu.

Přestože je těžbou dotčeno i Německo a zejména oblasti v Sasku, Berlín se zatím k žalobě nepřipojí. V rozhovoru pro Deník to v minulém týdnu potvrdil český ministr zahraničí.

„Jak na úrovni příhraničních regionů, tak se saskou zemskou vládou jednáme o koordinaci našich kroků. Německá strana už nyní vidí, že těžba bude mít vliv na pokles půdy na německé straně hranice. A my jsme naše polské partnery upozornili na to, že i v Německu existuje vůči rozšiřování těžby velká kritika,“ uvedl Petříček v rozhovoru.

https://twitter.com/TPetricek/status/1363866465997357056

Navzdory žalobě se však Česko nevzdává nadějí na vyřešení sporu mimosoudní cestou. Pokud by k tomu došlo ještě před vynesením konečného rozsudku, řízení by mohlo být ukončeno předčasně.

„Mezinárodní jednání na diplomatické i odborné úrovni s Polskem samozřejmě budou pokračovat. Pokud by Polsko přistoupilo na naše požadavky, žalobu lze stáhnout,“ uvedl k dalšímu postupu ministr životního prostředí.

Český boj proti Turówu pokračuje. Řešením může být mezinárodní komise, dodávky vody i zemní val

Liberecký kraj bude jednat s ministerstvem životního prostředí (MŽP) o žalobě na Polsko s návrhem na vydání předběžného opatření za porušení evropské legislativy kvůli povolení další těžby v hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice.

Negativní důsledky nelegální těžby

Důvodem žaloby je hlavně negativní dopad těžby na hraniční regiony Hrádecko a Frýdlantsko, kde desetitisícům českých občanů ubývá spodní voda.

Kromě prašnosti a ruchu z těžby hnědého uhlí také dochází v dotčených obcích každý rok k půlcentimetrovému až centimetrovému poklesu půdy. Je to patrné dokonce už i z družice Copernicus.

„Tím, že ubývá voda, si ‚země sedá‘,“ vysvětlil na nedávné debatě serveru EURACTIV.cz Miroslav Havránek, ředitel české informační agentury životního prostředí CENIA. Situaci dlouhodobě monitoruje Česká geologická společnost, jejíž činnost v regionu financuje Státní fond životního prostředí.

Na vině sice mohou být i jiné vlivy, jako například sucho, které dlouhodobě české území sužuje, těžba v Turówě ale bezpochyby hraje svou roli, shodují se odborníci. „Nikde v České republice k takto extrémnímu poklesu terénu nedochází,“ uvedl Josef Vojtěch Datel z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Polsko porušuje v kauze Turów řadu předpisů a nespolupracuje s ČR. Pomoci může už jedině unijní soud

Na jaře tohoto roku došlo navzdory negativnímu českému stanovisku k rozšíření těžby na dole Turów, která ohrožuje životy obyvatel okolních obcí a porušuje evropské i polské předpisy.

V německé Žitavě je situace ještě dramatičtější, tam by mohlo dojít k celkovému poklesu půdy až o tři čtvrtě metru. „Tak velký pokles znamená destrukci všech budov, které tam jsou,“ varoval Václav Židek (Piráti), radní Libereckého kraje, který řídí tamní odbor pro životní prostřední a zemědělství.

Právě kvůli negativním vlivům těžby bude Česko žádat o zrychlené řízení, jinak by se soud mohl vléci roky, a mezitím by těžba nadále odváděla vodu a znečišťovala vzduch prachem.

„EU je skvělá platforma, na které se dá tento problém (kolem dolu Turów, pozn. red.) řešit,“ myslí si Havránek.

Žalobu vítají hlavně místní

Zřejmě největší radost z rozhodnutí české vlády podat oficiální žalobu na Polsko mají místní, které podporuje i organizace Greenpeace. Ti už loni žádali prostřednictvím petice Evropský parlament o podporu a vhodná řešení.

„Jsme rádi, že česká vláda vyslyšela naše výzvy a hájí práva svých občanů proti arogantní těžební společnosti. Nevěříme, že může dojít ke zlepšení, i kdyby Polsko po podání žaloby slíbilo vyjít Česku vstříc. Je důležité, aby se ministři teď nenechali opít planými sliby či nedostatečnými kompenzacemi a žalobu nestáhli. Doufáme, že nezákonná těžba bude zastavena a porušování evropských směrnic již nebude beztrestné. Věříme, že pitná voda, čisté životní prostředí a kvalitní život lidí jsou více, než zisky uhelných firem,“ uvedla k dnešnímu kroku Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně organizace Greenpeace.

„Tento velice důležitý krok naší vlády přichází doslova za pět minut dvanáct, jelikož některé rodiny v okolí doslova bojují o každou kapku vody. Od všech odborníků slyšíme názor, že zmírnit riziko úplné ztráty vody je možné pouze zastavením dalšího rozšiřování dolu směrem k našemu území. Doufáme tedy, že naše vláda pro to udělá maximum a Evropský soudní dvůr rozhodne ve věci předběžného opatření v náš prospěch,“ dodal Milan Starec, člen Sousedského spolku Uhelná.

„Jinak to ani dopadnout nemohlo, když Polsko nechce spolupracovat a slyšet racionální argumenty. Požadavek na zastavení těžby v dole Turów je na místě, dlouhodobě tu dochází k porušování práv českých občanů. Budu ale i tak do poslední chvíle doufat, že se dohoda najde,“ reagovala na dnešní rozhodnutí česká europoslankyně Martina Dlabajová (RE). 

2020: Neoprávněné rozšíření těžby v dole Turów a role institucí EU

Kromě koronavirové krize se letos výhoda členství v EU ukázala ještě v jiném světle, a to konkrétně v případu neoprávněného rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów na česko-německo-polském pohraničí. Případem se na podnět českých občanů začaly zabývat instituce EU. Jak …