Poslanci schválili vznik trvalého záchranného fondu eurozóny

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go.

Čeští poslanci včera (5. června) po několika odkladech kývli na vytvoření nového záchranného fondu eurozóny: Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který má začít fungovat 1. července. Pro Českou republiku, která nepatří k zemím s eurem, tím nevznikají žádné finanční závazky. Nový fond má eurozóně pomoct navrátit stabilitu a zároveň uklidnit nervózní finanční trhy.

Dolní komorou českého parlamentu včera prošel vládní návrh na vytvoření nového záchranného fondu eurozóny tzv. Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který má nahradit stávající fond EFSF. Na jeho vzniku se před rokem dohodl summit Evropské rady. Jelikož se jedná o dodatek Lisabonské smlouvy, český právní řád vyžaduje, aby jej schvalovala ústavní většina zákonodárců a svůj podpis připojil i prezident Václav Klaus (EurActiv 3.2.2011).

Senát, který je ovládán opozicí, vznik ESM schválil již před měsícem a půl, zatímco poslanci jej několikrát odkládali.

Nový záchranný mechanismus, který má začít fungovat od 1. července letošního roku, by měl v první řadě zajistit finanční stabilitu a zabránit kolapsům státních veřejných financí. Jinými slovy: zabránit, aby nějaká další země eurozóny šla ve stopách Řecka. Pro země, které se ocitnou ve finanční tísni, bude moct nabídnout půjčku až 500 miliard eur (12,4 bilionu korun).

Splácení půjček bude mít přednost před splátkami úvěrů od soukromých věřitelů. Příspěvek, který budou země eurozóny do fondu odvádět, se bude odvíjet ze 75 % od výše národního důchodu, z 12,5 % od výše HDP a z 12,5 % od počtu obyvatel. 

Žádné závazky

Ačkoliv Česká republika nepatří k zemím, které platí společnou měnou euro, vznik fondu je pro ni podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) důležitý. Fond totiž „přispěje k uklidnění situace na finančních trzích, což bude mít pozitivní dopad i na Českou republiku,“ řekl. 

Schválením vládního návrhu pro Česko nevzniknou žádné finanční závazky a pokud se Praha rozhodne, že v budoucnosti přijme společnou měnu, její případné začlenění do fondu bude ošetřovat samostatná smlouva, uvedl ministr.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) nebude mít podpora, kterou včera fondu vyjádřili poslanci, žádný vliv na datum přijetí eura.

Premiér naposledy na začátku května uvedl, že Česká republika nepřijme euro dříve než za osm až deset let.

Eurozóna má v současné době 17 členů, jako poslední vstoupilo Estonsko. ČR se k přijetí společné měny zavázala při vstupu do Evropské unie, termín jeho přijetí ale dosud nestanovila.