Poškodí pád vlády pozici ČR na summitu EU?

Premiér Petr Nečas předává demisi prezidentu Miloši Zemanovi; zdroj: Úřad vlády ČR

Petr Nečas včera odstoupil z pozice premiéra České republiky. Spolu s ním padá i celá vláda a zatím není jasné, kdo sestaví novou. S velkou pravděpodobností se to však nestihne do summitu EU, který se uskuteční už příští týden. Jak to ovlivní pozici Česka při jednání v Bruselu?

Skandál okolo ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové přiměl Petra Nečase k odchodu. Včera večer předal demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Jak se bude situace na české politické scéně vyvíjet dál, prozatím není jasné.

Koaliční strany se budou snažit o sestavení vlády s novým premiérem, na jeho jménu se ale musí shodnout mezi sebou i s prezidentem Zemanem. Všechny opoziční strany pak volají po předčasných volbách, které by se mohly uskutečnit koncem léta. Ve hře je stále také úřednická vláda. Do doby, než se o dalším postupu rozhodne, bude své povinnosti nadále plnit stávající vláda a premiér v demisi. A to pravděpodobně i na nadcházejícím summitu Evropské rady v Bruselu, který se bude konat ve dnech 27. – 28. června.

Politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v tom nevidí zásadní problém, připouští ale, že mandát premiéra v demisi cokoliv vyjednat bude nutně slabý. Josef Mlejnek z katedry politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy dodává, že s vládou v demisi nemůže žádná jiná země počítat pro nějaké zákulisní i otevřené koalice s cílem něco prosadit.

 „Pokud Česká republika v takových koalicích nebude, tak může na summitu tratit. Nemusí prosadit to, co by silná česká vláda prosadila,“ vysvětlil Mlejnek redakci. Podle jeho názoru také Česko do konce června novou vládu skutečně mít nebude.

Na programu červnového summitu EU je hlavně hospodářská politika. Projednávat se budou specifická doporučení, která Evropská komise vydává jednotlivým státům v rámci evropského semestru (EurActiv 29.5.2013). V této souvislosti se bude hodnotit i pokrok členských států v oblasti hospodářské a fiskální politiky. Představitelé států EU budou diskutovat i o vstupu Lotyšska do eurozóny.

Jak upřesňuje politolog Zdeněk Sychra z Masarykovy univerzity, právě tyto otázky spadají do vládní agendy. Přestože Českou republiku zastupuje na summitu vždy premiér, a může to být i premiér v demisi, mohl by Nečas z různých důvodů požádat prezidenta, aby tam jel místo něj. „Nicméně projednávat se budou fakticky jen ekonomické otázky související s eurozónou, což je především vládní, nikoliv prezidentova agenda,“ sdělil Sychra EurActivu.

V Bruselu už mají s pády českých vlád zkušenosti. Naposledy k tomu totiž došlo v průběhu předsednictví České republiky v Radě EU v roce 2009. Topolánkovu vládu tehdy nahradila úřednická vláda Jana Fischera. Než k tomu ale došlo, Topolánek vládl více než měsíc v demisi.

Česká republika si i kvůli tomu vysloužila za své předsednictví během finanční a hospodářské značnou kritiku. Komentátoři se shodují na tom, že právě pád Topolánkovy vlády způsobil nepříznivé hodnocení předsednictví v zahraničních státech. Vyvstává tak otázka, zda se nyní obraz České republiky v EU nemůže opět zhoršit.

Podle Mlejnka pověst České republiky v zahraničí ale poškozují zejména různé mediálně probírané pikantní aspekty celé věci. Zahraniční média se totiž do velké míry soustředí právě na okolnosti aféry, které se týkají vztahu Jany Nagyové a Petra Nečase (EurActiv 17.6.2013).

Celkově pak podle Sychry nebude mít demise vlády zásadní vliv na vztah České republiky a EU. A to až do voleb, ať už řádných nebo předčasných, kdy by se vlády mohla ujmout současná opozice. „Vlády se nejen v Česku střídají a v Evropě jsou na to zvyklí,“ uzavírá politolog.