Snižují Klausovy výroky důvěru Čechů v EU?

zdroj: Evropský parlament

V posledních měsících se v médiích opět začaly množit kritické názory prezidenta Václava Klause týkající se evropské integrace. Politologové se shodují, že právě tyto postoje jsou jedním z důvodů, proč důvěra Čechů vůči EU stále klesá.

Prezident republiky Václav Klaus patří k jedněm z největších kritiků evropské integrace. Jeho názory zazněly v posledních týdnech mimo jiné v souvislosti s udělením Nobelovy ceny míru Evropské unii či zákazem užívání pojmu pomazánkové máslo.

„Kdyby Evropská unie neměla vůbec žádné starosti a roupama už nevěděla, co dělat, tak by vytvářela houfy úředníků, kteří budou řešit otázky, jak se má jmenovat něco, co si mažeme někteří na chleba,“ řekl například před několika dny novinářům Klaus.

Jeho výroky vůči EU se objevují nejen v českých médiích, ale přečíst si je mohou i čtenáři ze zahraničí. „Potřebujeme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státnost a suverenitu. To ve federaci není možné. Evropská unie by se měla vydat opačným směrem,“ prohlásil český prezident v nedávném rozhovoru pro britský Sunday Telegraph.

V kritickém postoji vůči Unii však není česká hlava státu osamocena, souhlasí s ním i většina Čechů. Průzkum agentury Stem, který proběhl na konci minulého měsíce, ukazuje, že EU v současnosti věří pouze 37 % občanů ČR, což je historické minimum.

Podle politologů, které EurActiv oslovil, lze mezi klesající důvěrou a názory prezidenta vidět souvislost.

„Klausovy názory jistě mají určitý dopad na veřejné mínění a pokles důvěry v Evropskou unii,“ řekla redakci Vladimíra Dvořáková,  vedoucí Katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze.

S tím souhlasí i politolog Bohumil Doležal. „Zejména představa ‘suverenity‘ je sama o sobě nesmírně přitažlivá,“ dodává.

„Celkově za nimi (názory vůči EU, pozn. red.) cítím izolacionismus, který může České republice jedině uškodit. Být malou zemí je nepohodlné, ale je s tím třeba počítat,“ řekl redakci Doležal. Podle něj je smyslem společenství, jako je EU, právě eliminovat nevýhody související s tím, že některé státy jsou menší.

Obracení se do minulosti

Podle Dvořákové není Klausova kritika evropské integrace v posledních měsících ničím překvapivým. Jako závažný posun vidí prezidentův vztah nikoliv k EU, ale k Západu.

„V posledních projevech pan prezident kritizoval ‘Západ‘, to není již rozměr evropské integrace, ale civilizační orientace,“ vysvětluje Dvořáková a dodává, že prezident tak svými výroky jistým způsobem zpochybňuje „návrat do Evropy“, který stál na počátku transformačního procesu na přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Určitou paralelu mezi současnou situací a obdobím před rokem 1989 vidí i politolog Doležal.

„Platí, že vždycky, když se vůči někomu emancipujeme a izolujeme, musíme počítat s tím, že se vůči někomu jinému silnému naopak otvíráme. V našem případě například vůči východním vlivům, s nimiž nemáme dobrou zkušenost. Politika ‘vyvažování‘ v tomto směru se nám v minulosti velmi nevyplatila,“ zdůrazňuje Doležal.

Václav Klaus je prezidentem ČR od roku 2003, jeho mandát vyprší na začátku příštího roku. V lednových volbách už však kvůli Ústavě ČR kandidovat nemůže.