Policie vyšetřuje několik starostů a podnikatelů za dotační podvody

Zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Pajast.

Policie zahájila stíhání celkem devíti starostů a dvou podnikatelů z Ústeckého a Středočeského kraje za to, že údajně zneužili pravomoci úřední osoby a podváděli v žádostech o dotace, které jsou určeny na živelné katastrofy. Žádosti přijímalo Ministerstvo pro místní rozvoj.

Stíhaní starostové a podnikatelé měli podle mluvčího protikorupčního útvaru policie Romana Skřepka falšovat posudky a průvodní dokumenty, které předkládali společně s žádostmi od října roku 2009 do června následujícího roku tak, aby z dotací určených na povodně získali co nejvíce. 

„Především v nich bylo nepravdivě uvedeno, že obecní majetek, na jehož obnovu jsou dotace vyžadovány, byl z 80 až 90 procent poškozen přívalovými dešti. Toto tvrzení bylo dokladováno posudky, průvodními a technickými zprávami a dalšími dokumenty. Ceny a rozsah prací a použitého materiálu byly v těchto podkladech výrazně nadhodnoceny,“ řekl Skřepek. 

Podle policie se stíhaným podařilo z programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou, které administruje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vyčerpat 29,5 milionu korun (dalších 45,5 milionu vyčerpat nestihli). 

O organizovaný gang nejde 

Policie odmítla blíže určit obce, jejichž vedení se mělo podvodu dopustit. Uvedla pouze, že obvinění jsou především z menších obcí (se stovkami obyvatel) z Ústeckého kraje. 

„Dvě obce jsou z okolí Kolína, zbylých sedm je z oblasti severně od Ústí nad Labem,“ doplnil mluvčí. 

Podle ČTK se jedná o Moldavu na Teplicku a Huntířov na Děčínsku. Moldava požádala MMR o 6,4 z celkových osmi milionů korun na opravu mostu a hráze.  

„Opravdu vyšetřují pana starostu (Jaroslava) Poka, ale dotaci jsme následně odmítli, nechali jsme si materiály zhodnotit jinou firmou a nakonec jsme od toho raději ustoupili,“ sdělil agentuře místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík. Starosta Pok veškerá obvinění odmítl. 

Obec Huntířov na Děčínsku ve dvou různých projektech požádala o 5,4 z celkových 8,2 milionu korun, které chtěla použít na opravu hráze dvou rybníků. „Ano, skutečně to policie u nás prověřuje, ale neřekl bych, že jsem stíhaný,“ řekl ČTK starosta obce Josef Záruba.

Česká televize uvedla, že mezi obviněnými je také starosta Peček na Kolínsku Milan Urban, a Televize Nova zjistila, že obviněni budou i starostové či bývalí starostové Poříčan a Ploskovic. 

„Nemyslím, že bychom měli co do činění s nějakým organizovaným gangem, ti starostové se nejspíš navzájem dokonce ani neznali. Spojují je dvě osoby ze stavební firmy, podnikatel a projektant,“ vysvětlil mluvčí protikorupční policie Skřepek. 

Pokud soud obviněným prokáže vinu, hrozí jim až desetileté tresty odnětí svobody.