Podpora EU v Česku stoupla, v rámci V4 je ale nejnižší

© Shutterstock

Za poslední dva roky se podpora Evropské unie v České republice zvýšila. V porovnání se státy V4, do které kromě ČR patří Maďarsko, Polsko a Slovensko, však podporují Češi EU nejméně.

Údaje vyplývají z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes zveřejnila slovenská nevládní organizace Globsec. Více než dvě třetiny (68 procent) Čechů letos uvedly, že by hlasovaly pro setrvání země EU v případném referendu. Předloni tento názor zastávalo jen 41 procent dotazovaných.

Větší podpoře se Unie podle průzkumu těší u Poláků (87 procent), Maďarů (81 procent) a Slováků (71 procent). Lepší hodnocení než Češi vystavili EU také obyvatelé Bulharska, Rumunska a Rakouska, zemí, které byly rovněž zahrnuty do průzkumu.

„Česká republika byla považována za nejvíce euroskeptickou v rámci V4. Nyní tomu tak již není,“ uvedl analytik organizace Globsec Daniel Milo. Analytik dodal, že k tomuto vývoji mohla přispět i debata kolem vystoupení Spojeného království z Unie.

Podle průzkumu se ve zkoumaných zemích celková podpora Unii zvyšuje a to „navzdory nárůstu euroskeptických politických sil v některých zemích“, uvádí Globsec k průzkumu.

Euroskeptický populismus v Maďarsku a Polsku: Podobná melodie, ale jiný orchestr

S blížícími se evropskými volbami se z Maďarska a Polska opět ozývá euroskeptická rétorika. A rozhodně to není nic překvapivého. Místní vládnoucí strany a jejich lídři – Viktor Orbán a Jaroslaw Kaczyński – se totiž na Evropskou unii dívají kriticky. 

Přibližně polovina obyvatel států V4 by uvítala postavení své země nikoliv jako součást západu nebo východu, ale mezi oběma bloky. Nejčastěji (55 procent) tento názor zastávají právě Češi.

Členství v NATO v regionu skupiny V4 nejvíce podporují Poláci (92 procent) před Maďary (83 procent) a Čechy (80 procent). S odstupem na posledním místě skončili Slováci. Zatímco letos podpora NATO na Slovensku dosáhla 56 procent, před dvěma lety to bylo jen 43 procent.

NATO se celkově těší velké podpoře, z analýzy vyplynulo že 7 z 10 Evropanů (v rámci zkoumaných států) vnímá Alianci jako důležitou záruku jejich bezpečnosti. Pro vytvoření evropské armády jako alternativy je už podpora nižší, jedná se o 4 z 10 Evropanů.

V Česku, Polsku a Maďarsku převažují názory, že větší nebezpečí pro zemi představuje Rusko než Spojené státy. Opačný názor zastávají Slováci, 41 procent obyvatel Slovenska považuje za hrozbu USA, z Ruska má pak obavy jen 26 procent oslovených.

Video: Společná evropská armáda jako doplnění NATO? Tříštění sil, říká Šándor

Až moc silná vojenská závislost na Spojených státech a rostoucí hrozba z Ruska. To jsou hlavní důvody, proč francouzský prezident Macron volá po vlastní evropské armádě. Podpořila ho i německá kancléřka Merkelová a s nápadem souhlasí také někteří čeští europoslanci.