Podpora ekonomického růstu klade před ČR několik výzev, shodují se odborníci

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ddpavumba

Tento článek je součástí Special reportu: ČR a Evropský semestr

Snižovat energetickou náročnost průmyslu nebo orientovat Česko směrem k ekonomice založené na znalostech. To jsou některé možnosti, jak může česká vláda podpořit ekonomický růst, shodují se odborníci. Na druhé straně by se nemělo zapomínat ani na fiskální konsolidaci, dodávají. Otázkou zůstává vystižení pravého momentu, kdy je potřeba začít klást na růst větší důraz než na úspory.

Členské státy EU by měly podle Evropské komise mírnit přísná úsporná opatření a začít více podporovat hospodářský růst. O tomto novém směru unijní politiky psal EurActiv již ve svých minulých článcích (viz např. EurActiv 31.5.2013). Jak tvrdí Komise i odborníci, České republice se přitom nabízí několik oblastí, ve kterých se může na podporu růstu zaměřit.

Podle Eleny Reitanové z Generálního ředitelství Evropské komise pro finanční a hospodářské otázky by se mělo Česko soustředit na lepší fungování výzkumné základny, kvalitnější vzdělávací systém, lépe využít potenciál trhu práce nebo snížit vysokou energetickou náročnost průmyslu. Uvedla to minulý týden během debaty, která se týkala doporučení pro Českou republiku ze strany Komise a Rady v rámci tzv. Evropského semestru.

Že česká ekonomika potřebuje nejen fiskální konsolidaci, ale také podporu růstu, dala ostatně před nedávnem najevo i (nyní odcházející) vláda Petra Nečase.

„Ministerstvo je toho názoru, že po proběhlé fiskální konsolidaci je třeba zaměřit se na hospodářský růst, založený ovšem na zdravých veřejných financích, kdy schodek veřejných financí zůstane pod 3 % HDP,“ sdělil v květnu redakci například mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle ředitele Odboru koordinace evropských politik Úřadu vlády Jana Krále je na cestě z ekonomických potíží potřeba nejprve myslet na úspory, a pak ekonomiku postavit na zdravé nohy. Je přitom důležité odhadnout, kdy přichází bod zlomu mezi fiskální zdrženlivostí a podporou růstu, řekl během akce, kterou pořádala Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE).

Česká republika se z tohoto hlediska v současné době nachází v obtížné situaci, domnívá se hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Má totiž před sebou dva téměř protichůdné cíle – stabilizovat veřejné finance a zároveň ekonomiku stimulovat. V každém případě podle něj musí Česko počítat spíše s tím, že tempo růstu bude pomalejší a konsolidační opatření budou muset nadále pokračovat.

Stimulovat dřív

Jak se domnívá viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, vláda si mohla na prorůstová opatření vzpomenout dříve. „Vláda nám dlouho nevěřila, že k růstu se nelze proškrtat. Dlouho jsme přicházeli s návrhy prorůstových balíčků, ale dlouho nás nikdo nevyslyšel, což bylo poměrně frustrující. Nakonec ale vláda politiku obrátila a začala s námi i s odbory intenzivně hovořit o tom, jak by měla opatření vypadat,“ řekl během debaty.  Otázkou nyní zůstává, jak se situace vyvine s novou vládou, dodal.

Svaz průmyslu se prý například s Komisí shoduje v tom, že snižování energetické náročnosti patří mezi hlavní úkoly českých podniků. Průmysl prý musí projít modernizací, protože energetická náročnost ho v současné době táhne ke dnu. Podniky by proto vyšší energetickou účinnost mohly vnímat jako příležitost – například i díky tomu, že je v současné době zatěžuje cena elektřiny zvyšovaná příspěvkem na obnovitelné zdroje (EurActiv 31.5.2013).

Skeptický je Špicar k rychlé transformaci české ekonomiky na ekonomiku založenou na znalostech. Podpořit by se podle něj měla především spolupráce univerzit a podniků a také výroba s vysokou přidanou hodnotou. Veřejná politika v této oblasti se ale podle něj musí ještě rozvíjet. Problémy z obou stran prý existují také v komunikaci průmyslu a vzdělávacích institucí.

Doporučení Evropské komise už minulý týden přijala Evropská rada, s finálním přijetím si ještě budou muset počkat na zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti, která se v Bruselu sejde 9. července. Poté budou členské země doporučení implementovat do svých plánů reforem a přípravy státních rozpočtů na příští rok.