Budoucí koalice plánuje obrat v postoji ČR k EU, neříká ale v čem

zdroj: čssd

Postoj České republiky ke členství v Evropské unii se v příštích letech zásadně změní, slibují v neoficiální verzi koaliční smlouvy lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL. O konkrétních krocích však prakticky nemluví. V zahraniční politice by se Česká republika měla soustředit především na Německo a další sousední země.

Zítra by měla být představena definitivní verze koaliční smlouvy, na jejíž podobě se v posledních týdnech dohodli lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Přestože by měla být její finální podoba hotová až dnes večer, předběžné znění již známé je.

Kapitola zabývající se Evropskou unií příliš obsáhlá není. Pravděpodobní budoucí koaliční partneři v ní sice mluví o „zásadní změně postoje České republiky ke členství v Evropské unii“, nicméně konkrétní kroky prakticky nezmiňují.

„Nedomnívám se, že v blízké době může dojít k radikální změně české politiky v Evropské unie, která na praktické úrovni dosahuje značné kontinuity, pokud si odmyslíme politizovaná témata bez aktuálního reálného dosahu,“ říká v dnešním rozhovoru zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) Michal Kořan.

V neoficiální verzi dohody se můžeme dočíst, že budoucí koalice plánuje „připravovat Českou republiku ke vstupu do eurozóny, včetně posouzení připojení k příslušným institucionálním krokům.“ Mezi ně počítá takzvaný fiskální pakt, či bankovní unii.

Konkrétní datum přijetí jednotné měny určeno není. Lubomír Zaorálek, který je stínovým ministrem zahraničí sociálních demokratů, mluvil před volbami o termínu přibližně mezi lety 2019 a 2020.

Vícekolejná zahraniční politika?

Podobně „stručná“ je také kapitola, která se zabývá zahraniční politikou. Podle Kořana je zajímavé sdělení, že za zahraniční politiku „je primárně odpovědná Vláda České republiky“. Jak uvádí tento výzkumný pracovník ÚMV, jedná se o velice přímé vymezení se vůči prezidentovi Zemanovi.

„Koalice se pokouší a priori vykolíkovat terén, což ovšem v důsledku předznamenává další spory a dvoj či vícekolejnost české zahraniční politiky, protože Miloš Zeman si pochopitelně nenechá ujít jedinou příležitost k tomu, aby se i v oblasti zahraniční politiky prezentoval,“ vysvětlil redakci.

V otázce zahraniční politiky označuje smlouva za klíčový bod rozvoj dobrých vztahů se sousedními státy. „Budeme usilovat o prohloubení strategického dialogu s Německem jako největším ekonomickým partnerem České republiky,“ uvádí se v předběžné verzi textu..

Pozoruhodné je, že v textu nejsou explicitně zmíněny jak tradiční středoevropští partneři České republiky jako je Polsko či Slovensko, tak ani tak důležití hráči, jakými jsou například Spojené státy.

Podle Kořana jde o důkaz českého odklonu od atlantismu, který je také dokumentován tím, že v textu není ani jednou zmíněno NATO. „Především to však reflektuje neuchopitelnost USA v české zahraniční politice po nástupu Baracka Obamy,“ dodává.

Poměrně rozsáhle se koaliční smlouva věnuje problematice evropských fondů (viz jiný dnešní článek).