Podle Benešové není zpráva EK o právním státu v ČR přiléhavá, chce se sejít s Jourovou

Česká ministryně spravedlnosti Marie Benešová © FB ministerstva spravedlnosti

Podle české ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) není zpráva Evropské komise o stavu právního státu v Česku, která se mimo jiné zabývá tuzemskou justicí, „přiléhavá“. Benešová se chce kvůli zprávě setkat s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, ta podle ní čerpala poznatky pouze od neziskových organizací.

„Tady nikdo neusiluje o to, aby se brala soudcům nezávislost, já teda rozhodně ne, já za to naopak tvrdě zaplatila v minulosti,“ řekla ministryně novinářům po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Dodala, že s ní kvůli přípravě zprávy, která vyšla koncem září, nikdo nemluvil. „Teď pracuji na tom, abychom se setkaly s paní Jourovou a začaly jsme komunikovat, protože čerpala svoje poznatky jen z neziskových organizací a byly to pouze dojmy,“ uvedla.

Ministryně dnes s prezidentem Zemanem mluvila také o novinkách v justici či rozpočtu ministerstva na příští rok. „S rozpočtem jsem v rámci možností spokojená, že mi zatím neubrali peníze. V podstatě jsem na stejném, je to nějakých 32 miliard a nějaké drobné. Dá se s tím vyjít, ale nemůžeme si výskat,“ řekla.

EK členským státům vystavila vysvědčení z vlády práva. Česku vytkla nedostatečný boj s korupcí

Komise dnes zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o stavu právního státu v Evropské unii. Jedná se o preventivní nástroj nového mechanismu na ochranu vlády práva v EU. Jak si unijní země vedou?

Kromě toho Benešová s prezidentem probrala také výběrová řízení v justici. Například výběr kandidáta na soudce Tribunálu Soudního dvora EU, kterým bude právník David Petrlík. „Pan Petrlík zazářil před komisí a byl logický vítěz, tak jsem prezidenta informovala o jménu, jeho minulosti, že je jazykově vybaven a sype judikáty z rukávu. Tím přesvědčil komisi,“ řekla.