Podle Babiše se europarlamentní rezoluce snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v EU

© EPA-EFE/ LUDOVIC MARIN

Za kritickou rezolucí Evropského parlamentu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby Česko v EU poškodili. Usnesení se podle něj snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU.

Premiér ve svém vyjádření pro ČTK také kritizuje Evropský parlament, že bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území ČR. To může být podle něho vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům.

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k Babišovu možnému střetu zájmů. Český premiér podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Evropský parlament výraznou většinou schválil usnesení kritizující českého premiéra

Poslanci Evropského parlamentu dnes jasnou většinou 510 hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce.

Europoslanci požadují nulovou toleranci

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Z řad českých poslanců hlasovali pro usnesení všichni kromě europoslanců za ANO, KSČM a SPD. Dvě europoslankyně, Kateřina Konečná (KSČM, GUE/NGL) a Radka Maxová (ANO, RE), se zdržely. Zbylí poslanci zvolení za ANO a SPD hlasovali proti.

„Tu rezoluci nechci moc komentovat. Jak každý ví, stojí za ní čeští europoslanci, kteří dělají vše jen pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili,“ uvedl Babiš v prohlášení pro ČTK. „Je to pořád to samé. Politický boj přenesený některými českými politiky a stranami z České republiky do Evropského parlamentu,“ dodal.

Europarlament dnes hlasuje o rezoluci kritizující Babiše, většina českých europoslanců ji podpoří

Většina českých europoslanců při dnešním večerním hlasování podpoří usnesení kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Proti budou hlasovat europoslanci zvolení za ANO, Kateřina Konečná z KSČM se zdrží.

Ďábelská rezoluce?

Na rezoluci Babiše zarazily dvě věci. „Ta rezoluce se evidentně snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. To, že se opírá o závěry mise CONT (Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu), která měla už před svou cestu do ČR o svém výsledku úplně jasno, nemá ani smysl víc rozebírat,“ uvedl jednu výtku.

Dále kritizoval europarlament, že „bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území České republiky“. „To může být podle mě vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům,“ uzavřel premiér.

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN, EPP) označil vyjádření Babiše, že za rezolucí stojí čeští europoslanci, za absurdní tvrzení. Stejně absurdní by podle něj bylo tvrzení, že za ní stojí on sám, protože miluje roli obětního beránka. „Premiér nám 12 europoslancům z ČR, co jsme rezoluci podpořili, přisuzuje až nadpřirozené schopnosti. Asi jsme těch 500 kolegů zhypnotizovali,“ uvedl na twitteru.

Šéfka kontrolní mise EP: V Česku není funkční systém, který by odhalil střet zájmů

Mise kontrolního výboru Evropského parlamentu v Česku si odnáší řadu odpovědí, ale i řadu otázek. V zemi údajně chybí systém pro odhalování střetu zájmů. 

Rakušan: Babiš se vymlouvá a nemluví pravdu

Podle předsedy STAN Víta Rakušana drtivá většina členů Evropského parlamentu vnímá to, co je jasné, zjevné a nezpochybnitelné, tedy že Babiš je ve střetu zájmů. Kontroluje podle něj svůj holding, který je žadatelem a příjemcem dotací, a jako premiér má vliv na rozdělování peněz EU v ČR.

„Tu jasnou rovnici neumí spočítat jen sám Babiš. Vymlouvá se, překrucuje, nemluví pravdu. A ve svém důsledku strašně škodí České republice,“ uvedl v reakci na přijetí rezoluce. Dodal, že ten, kdo pojmenuje pravdu, není viníkem.

Další Babišův střet zájmů leží v chemickém průmyslu, tvrdí analýza

Analýza organizace Corporate Europe Observatory poukazuje na to, jak se vlády některých zemí staví na stranu chemických firem v jejich snaze zabránit zařazení oxidu titaničitého mezi karcinogenní látky. Na mušku si bere především českého premiéra Babiše a jeho byznys.

Za premiérem stojí naopak šéf komunistů. Po zasedání širšího vedení KSČM, které schválilo podporu menšinovému kabinetu ANO a ČSSD při schvalování rekordního rozpočtového schodku, novinářům Vojtěch Filip řekl, že rezoluci „bere jako usnesení, které je politickým výkřikem“.

„Pokud jde o samotný střet zájmů, není věcí evropského práva, ale věcí národních právních systémů,“ uvedl. Řešení by podle Filipa mohla přinést změna občanského zákoníku, pro kterou ale nebyla ve Sněmovně podpora. „U nás je to řešeno pouze přes svěřenské fondy, což považuji za nedostatečné, ale nemám dostatečnou podporu k tomu, abych ve Sněmovně takovou změnu vynutil,“ uvedl.