Počet výjezdů přes program Erasmus loni napříč Evropou kvůli pandemii poklesl zhruba o polovinu

Komisařka pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Maria Gabrielová [© European Union, 2021]

Výjezdů z ČR do zahraničí s evropským stipendijním programem Erasmus ubylo loni meziročně asi o polovinu. Pokračovaly hlavně dlouhodobé pobyty, účastníci při nich přitom někdy v zahraničí strávili jen část doby. Meziročně naopak na dvojnásobek narostl zájem institucí o takzvané projekty spolupráce na dálku. Novinářům to dnes na on-line konferenci řekly zástupkyně Domu zahraniční spolupráce (DZS).

Podle nich se loni v reakci na pandemii covid-19 v programu Erasmus meziročně snížil hlavně počet krátkodobých výjezdů do zahraničí. Nejvíce se to týkalo učitelů, jejichž pobytů ubylo o 84 procent. Důvodem bylo to, že školy byly kvůli šíření nákazy často zavřené. O 78 procent pokleslo také množství výjezdů studentů středních odborných škol a učilišť z ČR. Menší pokles byl u vysokých škol. Studijních pobytů vysokoškoláků v zahraničí ubylo o 37 procent a pracovních stáží studentů o 46 procent.

Celkové množství vysokoškoláků, kteří vyjeli s Erasmem do zahraničí, poklesl ze zhruba 8000 na současných asi 4000, řekla mluvčí DZS Lucie Durcová. Podle Radky Vavrouškové z DZS je méně účastníků zejména v případě Velké Británie, Německa a Španělska, které v minulých letech patřily k nejoblíbenějším cílům Čechů. Nadpoloviční pokles byl také u skandinávských zemí, řekla.

Množství cizinců přijíždějících na studijní pobyty a stáže do ČR se ve srovnání s výjezdy Čechů snížil méně. Zatímco v dřívějších letech do Česka přijíždělo každoročně 10 tisíc, nyní je to asi 55 procent. Durcová doplnila, že proti roku 2019 ale zároveň o osm procent vzrostl počet cizinců ve standardních studijních programech. Důvodem je zřejmě hlavně to, že se zájemci mohou zapsat do studia na dálku. Zahraniční studenti aktuálně tvoří 17 procent celkového počtu vysokoškolských posluchačů v ČR.

Erasmus se těší oblibě mezi středoškoláky z technických oborů. Vyjíždějí spíše na kratší dobu, i navzdory pandemii

Na odborné stáže středoškoláků s programem Erasmus+ vyjížděli do zahraničí v uplynulých letech zejména žáci či absolventi technických oborů, výroby a stavebnictví. Nejméně se zapojovali studenti přírodních či společenských věd.

Virtuální či hybridní Erasmus nebo dlouhodobější projekty

Studenti mají s programem Erasmus v současnosti tři možnosti zahraničního pobytu. Mohou do ciziny vyjet a případně tam kombinovat prezenční přednášky s distančními, nebo zahájit výjezd on-line z ČR a v zahraničí strávit jen část pobytu, či celý pobyt absolvovat z ČR. Možnost takzvaného virtuálního pobytu je podle Durcové nejméně obvyklá, studenti při ní také nemají nárok na stipendium z Erasmu.

Proti útlumu zájmu o výjezdy do zahraničí podle DZS loni velmi narostl zájem o takzvané projekty spolupráce, při kterých nikdo nemusí nikam cestovat. Tyto projekty trvají většinou asi tři roky a zájem o ně se loni zvýšil o 109 procent, řekla Durcová. Evropská komise navíc loni v reakci na pandemii rozhodla o zvláštní podpoře projektů zaměřených na digitalizaci či kulturu. Účastníci mohou být třeba školy nebo různé instituce.

Jak pandemie ovlivnila Erasmus? Zájem o program trvá, studenti mohou studovat online

Pandemie a s ní spojené restrikce zastihly tisíce studentů na zahraničních studijních pobytech v rámci programu Erasmus+, který financuje EU. Navzdory komplikacím v podobě karanténních opatření a uzavírce hranic však zájem o program výrazně neklesl.

Dvojnásobný rozpočet pro více než 10 milionů účastníků

Evropská komise minulý čtvrtek vyhlásila nový program Erasmus na období 2021 až 2027. Proti minulým sedmi rokům se v něm rozpočet navýší až na 28,4 miliardy eur, tedy zhruba dvojnásobek. Na mezinárodní studijní výměny a projekty půjde 26,2 miliardy eur a další 2,2 miliardy eur má být na pomoc zemím, které se připravují na budoucí členství v EU.

Tučný rozpočet tak umožní zhruba 10 milionům zájemců účastnit se zahraničních výjezdů či projektů. Mezi hlavními prioritami dominuje inkluze, digitalizace a udržitelnost. Současný programu Erasmus+ bude nově také iniciativa DiscoverEU, která umožňuje 18letým Evropanům procestovat kontinent.

„Skutečnost, že se rozpočet Erasmus+ na příštích sedm let téměř zdvojnásobil, ukazuje důležitost, kterou Evropa přikládá vzdělávání, celoživotnímu učení a mládeži. Erasmus+ je jedinečný program z hlediska své velikosti, rozsahu i globálního uznání. Zahrnuje 33 zemí a díky mezinárodním aktivitám je přístupný i zbytku světa,“ uvedla minulý týden eurokomisařka pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Mariya Gabrielová.

V případě Velké Británie, která se rozhodla po konci svého členství v EU již nadále evropského výměnného programu neúčastnit, bude fungovat tzv. Turingův stipendijní program.