Plzeň může přijít o klíčový projekt hlavního města kultury

Zdroj: Plzeň 2015

Nečekaný nález korkodehtu ve zdech bývalého plzeňského pivovaru Světovar ohrožuje jeho přestavbu na kulturní centrum. Kvůli zdržení prací musí Plzeň požádat o výjimku, aby stihla termín pro poskytnutí peněz z evropských fondů. Jinak bude muset projekt doplatit ze svého, nebo se ho vzdát.

Za ostnatým drátem cihlového plotu vykukuje šedobílá stavba s vysokým komínem. Na začátku století to byl nejmodernější pivovar v Rakousku-Uhersku, později se v něm usídlili vojáci. Opuštěný areál Světovar měl probudit projekt, který byl jedním z hlavních taháků plzeňské kandidatury na titul Evropského hlavního města kultury 2015. Zatímco budovu Nového divadla v centru s vyspělou technikou v úterý pokřtilo uvedení Prodané nevěsty, dokončení projektu Světovar je nejisté.

V nevyužívaném prostoru měla vzniknout kulturní fabrika s multifunkčními prostory, byty pro umělce nebo sdílenými kancelářemi. Vzniknout zde měly také prostory nového archivu. Stavba se rozběhla v prosinci 2013, dokud se v izolaci zdí na jaře letošního roku nenašlo stoleté dědictví, kterého by se město rádo vzdalo – karcinogenní korkodehet.

Tuto látku je potřeba z objektu odstranit, což stavbu prodraží o 38 milionů korun. Podstatnější je ale hlavně zdržení, kvůli kterému bude možné celý projekt dokončit až v září 2015. Město bude muset kulturní program přesunout do jiných prostor a nestihne červnový termín pro čerpání stomilionové dotace z evropských fondů.

Magistrát proto požádal o výjimku a prodloužení termínu do září 2015 Regionální radu Jihozápad, která o ní zatím nerozhodla. Chce totiž počkat na výsledek nového výběrového řízení na odstranění ekologické zátěže. Aby se vše stihlo do září příštího roku, musí práce začít v listopadu. „Kdyby město začalo s projektem o rok dříve, tohle vůbec nemusíme řešit,“ postěžoval si EurActivu předseda Regionální rady Ivo Grüner (ČSSD).

Spor s projektantem

Město Plzeň mělo v minulém období přiděleno 500 milionů v rámci integrovaného plánu rozvoje města, o které nemuselo s nikým soutěžit. „Město se rozhodlo, že tyto prostředky jsou jejich a bude se snažit získat peníze z dalších operačních programů. Projekty divadla a Světovaru si nechali na poslední chvíli,“ uvedl Grüner.

V nejlepším případě se tak stavba, která údajně rozhodla o výhře Plzně v souboji o titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2015, otevře až v jeho posledních třech měsících. V tom horším se projekt buď nerealizuje vůbec, nebo bude město muset chybějících sto milionů z evropských fondů doplatit z vlastní kasy.

Magistrát ale doufá, že se s Regionální radou nakonec domluví. „Na jednání s panem Grünerem dohodli, že 30. září by byl přijatelný termín,“ řekl EurActivu technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Podle něj je nejzazším datem pro uzavření všech projektů konec roku 2015.

V současné době řeší spor s projektantem, firmou Helika, zda měla s karcinogenními látkami v budově bývalého pivovaru počítat. „Sondy udělali, ale ne chemické vzorky. Máme znalecký posudek, podle kterého měl projektant ekologickou zátěž předpokládat. Výsledek jejich znaleckého posudku je opačný,“ řekl Šindelář. Magistrát se s Helikou chce dohodnout na tom, že jejich spor rozsoudí ČVUT v Praze.

Dlouhé dohadování v zastupitelstvu

Jak se vlastně město do této šlamastyky dostalo? Titul Evropského hlavního města kultury dostalo v roce 2010, od stejného roku na magistrátu vládne velká koalice ODS a ČSSD. Světovar a stavbu Nového divadla zastupitelstvo schválilo až o dva roky později.

„Část sociální demokracie měla problém s kulturní částí projektu Světovaru, nakonec se to podařilo prosadit,“ popisuje schvalování technický náměstek Šindelář, který je ve funkci od března. Do minulosti se ale prý vracet nechce. „Problémy by se měly řešit teď.“

Pavel Rödl, zastupitel za Občané.cz a bývalý primátor za ODS, si myslí, že „došlo k chybě buď na straně tehdejšího technického náměstka Petra Runda, nebo na odboru investic.“ Šéf plzeňského odboru investic Evžen Kaucký s ním nesouhlasí. „Jakmile to bylo povolené zastupitelstvem, tak se pracovalo, projekt standardně běžel. Času na projekt i realizaci ale bylo málo,“ řekl EurActivu. „To záleží na politicích, ne na úřednících.“

Pokud by se městu projekt Světovaru nakonec zrealizovat nepodařilo, kromě zmíněných 100 milionů korun by přišlo o dalších jeden a půl milionů eur v rámci Ceny Meliny Mercouri. Tu uděluje Evropská komise městům, jež při přípravě na titul Evropského hlavního města kultury prokáží vysokou kvalitu.

Autor: Jan Pavec