Plynovod STORK propojil ČR s Polskem

Zdroj: www.rwe.cz.

Za účasti premiérů Petra Nečase a Donalda Tuska proběhlo včera v Chotěbuzi na Karvinsku slavnostní otevření nového plynovodu STORK. Projekt, který se má v budoucnu stát součástí Severojižního propojení a zvýšit energetickou bezpečnost zemí od Polska až po Chorvatsko, podpořila v rámci energetického plánu obnovy také EU.

Premiér Petr Nečas spolu se svým polským protějškem Donaldem Tuskem otevřeli včera vysokotlaký plynovod mezi Českou republikou a Polskem. Jedná se vůbec o první takové propojení mezi oběma státy.

„Znamená to nikoliv pouze propojení české a polské plynárenské sítě. Znamená to také vytvoření počátku Severojižního propojení, které bude mít celou řadu pozitivních efektů na energetickou bezpečnost zemí jako je České republika a Polsko,“ uvedl u příležitosti spuštění plynovodu Nečas.

Plynovod o celkové délce 32 kilometrů (na české straně má 10 km, na polské 22 km) byl postaven během jednoho roku. Ročně jím má proudit 500 milionů tun suroviny. Za jeho výstavbu a následný provoz na české straně je odpovědný provozovatel tuzemské přenosové soustavy, společnost NET4GAS, která je stoprocentně vlastněná německou RWE.

Investice do výstavby plynovodu přišla na 28 milionů eur, což přibližně odpovídá částce 700 milionů korun. Čtrnácti miliony eur přitom na stavbu přispěla Evropská unie. Projekt byl z její strany financován z pětimiliardového stimulačního balíčku, s nímž krátce po rusko-ukrajinské plynové krizi, která v lednu 2009 zanechala řadu evropských domácností bez dodávek plynu a tepla, předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Původně se z balíčku měl financovat především rozvoj „zelené energie“ a vysokorychlostního připojení k internetu (EurActiv 9.3.2009). V březnu 2010 ale Komise velkou část prostředků přiklepla projektům, jejichž úkolem je zlepšit propojení unijních elektrických vedení a plynovodů (EurActiv 5.3.2010).

Plynovod STORK se stal jedním ze tří plynárenských projektů na území České republiky, které z Evropského energetického programu pro hospodářské oživení, jak zní oficiální název balíčku, získaly podporu.

Plynovod se má stát v budoucnu součástí projektu Severojižního plynárenského propojení, která má spojit terminály na zkapalněný zemní plyn v polském Świnoujście a chorvatském Krku. Zemní plyn má být možné po celé trase přepravovat oběma směry. Účastnické státy včetně České republiky si od něj slibují významné posílení energetické bezpečnost.