Piráti vyzvali Komisi, aby rozhodla o Babišově střetu zájmů

© Pirátská strana

Piráti požadují, aby Evropská komise o případu údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana vznesla verdikt již před květnovými volbami do Evropského parlamentu.

Pirátská strana dnes sdělila ČTK, že vyzvala Evropskou komisi, aby v této věci bezodkladně rozhodla. „Včasné rozhodnutí Evropské komise může ochránit veřejné prostředky a zmírnit tak případné škody. Právníci Evropské komise již zpracovali podrobný právní rozbor, tak předpokládám, že se jím Komise bude řídit,“ uvedl v prohlášení k výzvě předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podezření, že Andrej Babiš (ANO) porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR. Piráti se k ní připojili. Babiš podle nich i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Podezření okolo oprávněnosti čerpání dotací ve výši přesahující dvě miliardy korun vyjádřili i právníci Komise. Premiér Babiš i ministr Miroslav Toman (ČSSD) již dříve pochybení odmítli.

Babišův možný střet zájmů bude řešit Evropský parlament

Evropský parlament bude příští týden na svém posledním jednání na plénu v tomto roce diskutovat o možném střetu zájmů českého premiéra Babiše.

O střetu zájmů už mělo být rozhodnuto, říkají Piráti

„Evropská komise původně avizovala, že rozhodne v lednu tohoto roku, nicméně se tak nestalo. I s ohledem na blížící se evropské volby, ze kterých vzejde mimo jiné i nové složení Evropské komise, lze mít oprávněné obavy o vůli současné Komise tuto kauzu přesahující hranice České republiky vyřešit,“ uvedli v prohlášení předseda strany Ivan Bartoš s místopředsedou Pirátů Mikulášem Peksou a senátorem Lukášem Wagenknechtem (za Piráty).

Výzvu Komisi Piráti předložili podle pravidel fungování EU týkajících se nečinnosti jejích orgánů, ta má na odpověď dva měsíce. Pokud se nevyjádří, mohli by na ni Piráti podat stížnost k Soudnímu dvoru EU.

Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt. Proplácí ale dotace na starší projekty nebo na přímé platby. Agrofert trvá na tom, že na jeho straně je vše podle českého i evropského práva. Babiš se na doporučení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.

Evropský parlament pak loni v prosinci vyzval Komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude vyplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.

Agrofert vlastnil do začátku předloňského roku Babiš, v únoru 2017 musel kvůli zákonu o střetu zájmů vložit akcie svých firem do svěřeneckých fondů, objevují se ale informace o tom, že koncern nadále ovládá. Babiš také čelí trestnímu stíhání kvůli unijní dotaci pro farmu Čapí hnízdo.

Pozastavte dotace pro Agrofert, vyzval Evropský parlament Komisi. Ta už slíbila audity

Včerejší debatu o možném střetu zájmů českého premiéra Babiše zakončil dnes Evropský parlament usnesením. V něm vyzývá Komisi, aby případ dotací pro Agrofert důsledně vyšetřila. Komisař Oettinger už včera přislíbil, že do Česka v lednu pošle auditory.