Petříček v pátek míří do Varšavy, chce jednat o nelegální těžbě v dole Turów

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Spor mezi Českem a Polskem kvůli těžbě v hnědouhelném dole Turów pokračuje. Ministr zahraničí Tomáš Petříček chce o věci jednat se svým polským protějškem. Již v pátek proto zamíří do Varšavy.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátek míří do Polska. Tématem schůzky bude rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów, které je podle Česka v rozporu s evropským právem.

„Ve Varšavě se setkám se svým protějškem, polským ministrem Zbigniewem Rauem, a budeme řešit, zda je žaloba Česka na Polsko v souvislosti s Turowem nevyhnutelná,“ uvedl Petříček pro EURACTIV.cz. „Polsko podle nás porušuje právo EU a dopady na české občany jsou jednoznačné – zejména úbytek vody,“ dodal ministr.

Na nelegální těžbu si stěžuje nejen Česko, ale také zástupci německých obcí, které se nacházejí v blízkosti dolu. Němci svou stížnost předali jak Evropské komisi, tak i německé vládě, která by se podle dotčených obcí měla připojit k Česku a řešit otázku na evropské úrovni.

Další posun v kauze těžby na dole Turów lze ze strany Česka očekávat v únoru, potvrzují ministerstva

Ministerstva životního prostředí a zahraničí předloží vládě do konce února návrh dalšího postupu ohledně polského hnědouhelného dolu Turów poblíž českých hranic. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Evropská komise se již částečně postavila na stranu Česka. Ve svém právně nezávazném stanovisku uvedla, že Polsko rozhodlo o prodloužení a rozšíření těžby v dole bez toho, aby správně posoudilo vliv dolu na životní prostředí. Polské úřady navíc rozšířily těžbu bez předchozí domluvy s přeshraničními regiony, které přitom čelí jejím negativním vlivům.

Polsko tak podle Komise v obou případech porušilo evropskou směrnici o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Kromě toho se provinilo nerespektováním principu loajální spolupráce začleněné do Smlouvy o Evropské unii. Podle unijní exekutivy rozhodovala polská strana podle starých zákonů, které nerespektují nynější unijní pravidla.

Česko se tak nyní může obrátit na Soudní dvůr EU, který může rozhodnout o pozastavení těžby.

„Předložím polské straně jasné podmínky, za kterých k ní (žalobě) nemusí dojít, a budu očekávat odpověď. Je jen na Polsku, zda nabízené řešení přijme, nebo zatížíme naše vztahy soudní pří,“ uvedl Petříček.

Česko může nyní v kauze Turów podat proti Polsku žalobu k soudu EU. Ten může těžbu zastavit

Evropská komise včera v nezávazném stanovisku dospěla k závěru, že Polsko prodloužením těžby na dole Turów porušilo několik unijních pravidel. Česko se tak nyní může obrátit na Soudní dvůr EU. Varšava by zároveň měla uznat svou chybu.

Nelegální těžba trvá již od května

Polská státní společnost PGE získala od místních úřadů povolení k těžbě do roku 2026. Podle kritiků však již od května 2020 těží nelegálně právě proto, že úřady obešly evropské právo.

Organizace Greenpeace zároveň informovala o tom, že společnost požádala o další prodloužení, a to až do roku 2044. Ani tentokrát o tom společnost neinformovala jak českou vládu, tak místní veřejnost.

Důl přitom podle ekologů odčerpává spodní vodu přitékající z českého území, čímž bezprostředně ohrožuje zásoby pitné vody Libereckého kraje. Kvůli těžbě se navíc propadá půda a místní trpí znečištěným ovzduším a vysokou mírou hluku.

Polsko porušuje v kauze Turów řadu předpisů a nespolupracuje s ČR. Pomoci může už jedině unijní soud

Na jaře tohoto roku došlo navzdory negativnímu českému stanovisku k rozšíření těžby na dole Turów, která ohrožuje životy obyvatel okolních obcí a porušuje evropské i polské předpisy.

Podle studie, kterou nechal vypracovat Liberecký kraj, činí škody na vodních zdrojích způsobené těžbou až 1,5 miliardy korun. Lze proto očekávat, že ČR bude po Polsku požadovat nejen utlumení těžby, ale i finanční kompenzace.

Na programu schůzky není pouze spor ohledně rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów, ale také spolupráce České republiky s Polskem, a to jak ta bilaterální, tak i ta v rámci Visegrádské skupiny.