Peníze na pomoc se záplavami v rozpočtu chybí, tvrdí komisař Lewandowski

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Maggie Smith.

I přesto, že Evropská komise krátce poté, co se některé evropské řeky, včetně těch českých, vylily ze svých koryt a způsobily velké škody přilehlým městům a vesnicím, přišla s nabídkou finanční pomoci postiženým oblastem, evropský komisař pro rozpočet EU Janusz Lewandowski tvrdí, že v rozpočtu není na něco takového dostatek financí. Informovala o tom agentura DPA.

Rozpočet EU není nafukovací, a pokud na pomoc zatopeným oblastem dojde, musíte být trpěliví. Tak by se dala shrnout včerejší slova evropského komisaře pro rozpočet EU Janusze Lewandowského věnovaná některým středoevropským zemím, které v těchto dnech sužují ničivé záplavy. Informace o tom přinesla agentura DPA. 

Lewandowski měl podle jejích zpráv menší skupině novinářů v Bruselu sdělit, že „rozsah katastrofy v těchto zemích jde absolutně za možnosti odškodnění.“ 

„Jsme bez zdrojů, a to platí i pro Fond solidarity EU,“ uvedl prý také komisař. „V roce 2013 to jednoduše nebude možné,“ dodal. 

Lewandowski se domnívá, že pokud na pomoc dojde, postižené země se jí dočkají zřejmě až příští rok. 

Jak totiž již před několika měsíci avizovala Evropská komise, v rozpočtu pro rok 2013 chybí prostředky na krytí některých politik, například politiky soudržnosti. Komise proto navrhla, aby byl rozpočet dodatečně doplněn o 11,2 miliard eur (EurActiv 29.3.2013). Členské státy se na tom ale zatím neshodly.

Na pomoc z Fondu solidarity, který byl zřízen před 11 lety, mají nárok ty země, jež byly zasaženy přírodní katastrofou, jako jsou například požáry či povodně. Požádat o ni ale mohou až poté, co budou znát přesnou výši napáchaných škod. Od toho se také odvíjí částka, kterou z fondu ve finále získají (více EurActiv 4.6.2013).