Pendlerům se nelíbí povinnost nechat se testovat, vládě přinesli petici

© Shutterstock

Petici s 1056 podpisy dnes dopoledne před úřad vlády přinesli zástupci pendlerů. Nelíbí se jim, že pokud chtějí denně přejíždět hranice mezi domovem a zaměstnáním, musejí si povinně platit testy na koronavirus metodou PCR. Z úřadu si ovšem nikdo petici nepřevzal, organizátoři protestu ji proto předali přítomným zástupcům senátorů a poslanců z řad opozice, kteří ji dnes dají zástupcům vlády.

Po několikatýdenním omezení cest kvůli šíření koronaviru pendlerům vláda v minulém týdnu dovolila opět cestovat do sousedních zemí. Původně nařídila povinné testování jednou za dva týdny, minulý čtvrtek čas mezi dvěma povinnými testy zvýšila na jeden měsíc.

Pendleři a firmy vysílající pracovníky zůstávají v nejistotě. Opatření se mají po Velikonocích opět změnit

Pendleři, sezónní či vyslaní pracovníci jsou závislí na otevřených hranicích, kvůli nouzovému stavu se však řada z nich nemůže dostat do práce. Pravidla se navíc s téměř každým dnem mění.

„Jde o diskriminaci pendlerů vůči ostatním občanům. Jiní lidé, kteří se pohybují uvnitř republiky, ať už s vyšším či nižším výskytem nákazy covid-19, tak se žádným takovým potvrzením prokazovat nemusí. Test si navíc musíme platit ze svých prostředků, což už považujeme za naprostý vrchol nesmyslnosti těch opatření,“ řekl ČTK hlavní organizátor akce Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Podle něj jsou navíc podmínky testů nelogické. „Mezi dvěma testy může člověk tu nemoc chytit, prodělat, uzdravit se a opět mít druhý negativní test, a to vše během těch 30 dnů,“ podotkl. Vláda podle Průhy hází pendlerům klacky pod nohy.

Podpisy začali organizátoři petice sbírat od 1. května a uzávěrku měli v pondělí. Podle Průhy i po uzávěrce přibývaly další podpisové archy, které však už nebylo možné do dokumentů připravovaných pro vládu doplnit. V pátek také pendleři protestovali na některých hraničních přechodech.

Pendlery přišli před úřad podpořit také senátor Miroslav Balatka (za STAN), poslanec Petr Třešňák (Piráti) a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Průha jim předal petici s podpisovými archy, protože z úřadu vlády si ji nikdo nepřevzal a podatelna neměla úřední hodiny. Zákonodárci chtějí petici dnes předat ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD).

Balatka ČTK řekl, že současné podmínky pro pendlery považuje za hon na čarodějnice. Opatření podle něj byly v prvních týdnech pandemie zapotřebí, nyní jsou však zbytečné. Upozornil, že v některých sousedních regionech je epidemiologická situace příznivější než v Česku. Právě u těchto oblastí by tak stát měl podle senátora kontroly zrušit. Zároveň připomněl, že senátoři a poslanci z řad opozice nyní chystají stížnost na podmínky pro pendlery k Ústavnímu soudu. Ta by měla být připravena ve čtvrtek.

Komise vyzvala členské státy, aby otevřely hranice sezónním pracovníkům

Evropská komise vyzvala členské státy, aby zajistily volný pohyb přes hranice stovkám tisíc lidí, kteří budou potřeba hlavně při sezónních zemědělských pracích. Státy by podle Bruselu také neměly bránit ve výkonu práce přeshraničním pracovníkům zaměstnaných v klíčových profesích.