Parlamentní frakce končí válku o komisaře

Napětí mezi politickými frakcemi v Evropském parlamentu se mírní. Jednotlivé politické tábory již nepožadují nová slyšení kandidátů na eurokomisaře, proházení portfolií, či přímo výměnu konkrétních kandidátů.

Řada europoslanců včera EurActivu mimo záznam sdělila, že po odstoupení bulharské kandidátky na eurokomisařku Rumjany Želevy (EPP) (EurActiv 20.1.2010) se situace v Parlamentu uklidnila. Bulharská vláda ihned nominovala novou kandidátku, která by měla mít „odpovídající kvality“. Želevu by měla nahradit dosavadní viceprezidentka Světové banky Kristalina Georgijeva, která podstoupí povinné „grilování“ 3. února.

Dalším zdrojem napětí byl výkon nizozemské kandidátky na portfolio digitální agendy Neelie Kroes (ALDE). Ta během svého prvního slyšení europoslance plně nepřesvědčila o své kompetentnosti pro výkon úřadu. Po opakovaném slyšení (19. ledna) ale už europoslanci žádné námitky nevznesli.  

Mezi kandidáty, kteří plně nepřesvědčili, se objevili také Fin Olli Rehn (hospodářské a měnové záležitosti), Litevec Algirdas Šemeta (daně a celní unie, audit a boj proti podvodům) a Maďar László Andor (zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění). Levicový slovenský kandidát Maroš Ševčovič (meziinstitucionální vztahy a administrativa) byl nařčen ze čtyři roky starého politicky nekorektního výroku na adresu slovenských Romů (EurActiv 14.1.2010). Podle vyjádření EPP ale dokázal své jméno očistit.

Po svém prvním slyšení v Parlamentu o svých kvalitách nepřesvědčila ani „ministryně zahraničí EU“ Catherine Ashton. Ta však svou reputaci napravila 11. ledna během svého druhého vystoupení před europoslanci (EurActiv 12.1.2010).

V Bruselu se v posledních dnech začaly šířit zvěsti o velkém „prohazování“ portfolií či dokonce o degradaci některých místopředsedů Komise na řadové členy této instituce. Znalci bruselského prostředí ale upozorňovali, že jsou to spíše „žabomyší války“ než upřímná snaha o zvýšení kvalit Barrosova týmu.

Už žádné další útoky na komisaře

První náznaky smířlivější nálady uvnitř Parlamentu přišly ze socialistické frakce S&D. Předseda frakce Martin Schulz totiž po odstoupení Želevy prohlásil, že tím snad spory skončí. Poté dodal, že výměnou bulharské kandidátky snad útoky v parlamentu skončí.

Předseda lidovecké frakce (EPP) v Parlamentu John Daul se vyjádřil v podobném duchu, přestože ještě včera pronesl štiplavou poznámku, že snad nová bulharská kandidátka nebude (levicovými poslanci) odmítnuta ještě před samotným příjezdem do Bruselu.

Takový scénář je ale představitelný jen stěží. Georgijeva podle bulharských europoslanců z různých politických frakcí nemá žádné „kostlivce ve skříni“ a její životopis mluví sám za sebe. Dnes (21. ledna) se má Georgijeva setkat s předsedou Komise Barrosem, aby se seznámili a dohodli se na přiděleném portfoliu. Všeobecně se očekává, že Bulharka převezme po své neúspěšné krajance portfolio humanitární pomoci.

Zdroje blízké lidovecké frakci (EPP) včera EurActiv informovali o shodě hlavních frakcí EP, že již v politických půtkách pokračovat nebudou a budou se snažit, aby 9. února 2010 mohlo proběhnout definitivní hlasování europoslanců o novém složení Evropské komise.

Překrývání pravomocí jednotlivých komisařů

Během jednotlivých slyšení kandidátů na eurokomisaře se ukázalo, že budoucí Barrosova Komise může mít významný problém. Tím je překryv pravomocí jednotlivých komisařů.

Příkladem je portfolio Dánky Connie Hedegard (opatření v oblasti změny klimatu), které se může překrývat s portfoliem Janeze Potočnika (životní prostředí) a oblastí energetiky, kterou bude mít na starosti Němec Günther Oettinger.

Další problematickou oblastí může být portfolio vnitřních věcí (Cecilia Malstöm), spravedlnosti, základních práv a občanství (Viviane Reding) a zaměstnanosti, sociálních věcí a sociálního začlenění (László Andor).

Podobně je na tom komisař pro rozvoj Andris Pielbags, jehož portfolio se částečně překrývá s portfoliem očekávané bulharské komisařky Kristaliny Georgijevy (mezinárodní spolupráce, humanitární pomoc a řešení krizí) a také s oblastí rozšíření a politiky sousedství, kterou povede Štefan Füle. A všichni tři si také budou muset ujasnit hranice svých pravomocí s „ministryní zahraničí EU“ Catherine Ashton.

Další třecí plochou bude vytváření Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Zde bude Ashton závislá na práci Maroše Ševčoviče, který má tuto oblast na starosti.

Mnoho potenciálně problematických bodů ve vymezení pravomocí jednotlivých komisařů podle odborníků znamená, že se Barroso chce pasovat do role jediného rozhodce očekávaných sporů. Tím podle expertů výrazně posílí své postavení.