Parlament tlačí na média, aby o Unii lépe informovala

„Lepší komunikace“ evropských otázek ve veřejnoprávních médiích je podle včerejšího usnesení Evropského parlamentu klíčem k přiblížení Evropské unie občanům. Parlament také zdůraznil „obrovský potenciál“ sociálních sítí v kontaktu s mladými.

Nízká volební účast v evropských volbách ukazuje, že „EU musí pokračovat ve svém úsilí o přiblížení Unie svým občanům,“ uvedli při včerejším zasedání evropští poslanci.

Po odmítnutí ústavní smlouvy ve Francii a Nizozemsku se začala tématem komunikace s občany intenzivně zabývat Evropská komise (EurActiv 3.6.2010). Nyní se k tomuto tématu vyjádřil také Parlament.

Jeho usnesení volá jak po „posílení mezinárodních médií, (…) tak po zpřísnění pravidel zaručujících ochranu jejich pluralismu.“ Poslanci se také vyslovili pro boj proti přílišné koncentraci médii v rukou několika málo vlastníků.

Včerejší usnesení je upravenou verzí zprávy výboru pro kulturu EP, která tlačila na veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice, aby o evropských záležitostech informovaly hlouběji. Podle schválené verze sice veřejnoprávní média „mají povinnost informovat o EU“ a měla by si v tomto směru stanovit „ambiciózní cíle,“ členské státy ale musejí zaručit jejich nezávislost.

Sociální sítě pro efektivnější kontakt s mladými

Přestože poslanci uznali „obrovský potenciál“ sociálních sítí jako Facebook nebo Twitter pro kontakt s mladými lidmi, varovali před nespolehlivostí jejich informací. „Nejsou to profesionální média,“ které odpovídají za ověřování svých zdrojů.

„Mohou zanedbávat novinářskou etiku.“ Proto se „s těmito novými nástroji musí pracovat s obezřetností,“ upozorňuje usnesení a dále zdůrazňuje, že by měl vzniknout „etický kodex platný pro nová média.“

Kontroverzní návrhy

I přes odpor konzervativců zůstal ve finální verzi dokumentu návrh parlamentního výboru, aby „školní osnovy postihly tématiku EU komplexněji.“

Další kontroverzní návrhy ale byly ze schváleného usnesení odstraněny. Jednalo se například o vytvoření školícího centra pro novináře zaměřující se na zpravodajství o EU nebo zavedení speciálního fondu na podporu studentských médií, která se zabývají evropskými otázkami.