Parlament přijal za své kontroverzní symboly EU

Evropský parlament včera uznal symboly Evropské unie: evropskou vlajku, hymnu a motto. Symboly byly součástí neschválené ústavní smlouvy a kritizovala je celá řada evropských politiků.

Symboly, které byly původně součástí evropské ústavní smlouvy a do Lisabonské smlouvy se kvůli obavám, že by text nemusel projít ratifikací v členských zemí, již nedostaly, uznala včera drtivá většina poslanců Evropského parlamentu (503 pro, 96 proti).

Iniciativa vzkřísit tyto symboly vzešla z ústavního výboru Evropského parlamentu. Poslanci tím prý chtěli „evropským občanům vyslat jasný politický vzkaz“.

Menší, ale o to hlasitější skupina poslanců, vyjádřila s poselstvím, jaké mělo hlasování vyslat, svůj nesouhlas. Jan Zahradil (ODS, EPP-ED) podle ČTK již v minulosti prohlásil, že je nedůstojné, aby symboly, které z původní ústavní smlouvy byly tímto způsobem propašovány zpět.

Britský konzervativní poslanec a místopředseda ústavního výboru EP, z kterého návrh na schválení symbolů v EP vzešel, Timothy Kirkhope uvedl, že tento krok byl „zbytečný, provokativní a představuje plýtvání časem a penězmi“. Poslanec dodal, že „symboly a hymny jsou často používány k propagaci národnosti, ale řada poslanců stále nechápe, že existují lidé, kteří nechtějí být součástí evropského národa“. „Zahrnutí hymny a symbolů Unie do fungování Evropského parlamentu ukazuje na federalistické tendence mnoha evropských poslanců.“

Výsledek hlasování bude v praxi znamenat následující:

  • Vlajka bude vyvěšena ve všech místnostech, kde se poslanci scházejí a při oficiálních akcích Evropského parlamentu

  • Hymna, kterou je Beethovenova Óda na radost, bude znít při slavnostních zahájeních činnosti Evropského parlamentu po každých volbách do EP a na formálních zasedáních

  • Evropské motto „Sjednoceni v rozmanitosti“ se objeví na každém oficiálním dokumentu Evropského parlamentu

  • Součástí jednacího řádu Evropského parlamentu se stává oslava Dne Evropy, který připadá na 9. května

Řada poslanců Evropského parlamentu vyjádřila s přijetím symbolů svůj nesouhlas vzhledem k „citlivosti tématu“ v době, kdy se rozhoduje o osudu Lisabonské smlouvy poté, co byla zamítnuta irskými voliči. Irská poslankyně Kathy Sinnott, známá odpůrkyně Lisabonské smlouvy, uvedla, že „není správná chvíle“ na to, aby Parlament vysílal signály tohoto typu.

Britský socialistický poslanec Richard Corbett tento typ reakcí ale popsal jako „bouři ve sklenici vody“. Jeho španělský kolega Carlos Carnero výsledek hlasování přivítal a prohlásil: „Symboly Unie ožily v instituci, který zastupuje 500 milionů občanů.“