Pád české vlády zajímá celou Evropu

zdroj: Rada EU.

Petr Nečas včera večer oznámil rezignaci na post předsedy vlády. Demise, kterou dnes (17. června) nese na Hrad prezidentu Miloši Zemanovi, bude znamenat pád celé vlády. Českou politickou scénou již několik dnů hýbe skandál okolo zadržení šéfky Nečasovy kanceláře a několika bývalých poslanců a vlivných podnikatelů. Napjatá politická situace přitom budí pozornost i v zahraničí.

Zprávy o Nečasově odchodu z vlády i z pozice předsedy ODS zaplnily stránky nejen českých deníků. Informace se objevila i ve většině renomovaných zahraničních médií, a to téměř bezprostředně po jejím oznámení.

Velká část článků přitom čerpá ze zprávy tiskové agentury Reuters, kde se píše, že premiér Petr Nečas byl donucen k odchodu po skandálu s podvody a špehováním ze strany jeho nejbližší spolupracovnice. „Členský stát Evropské unie to vrhá do období politické nejistoty,“ pokračuje Reuters.

Právě obvinění Jany Nagyové, šéfky Nečasovy kanceláře, a jeho souvislost s rozvodem, který premiér tento týden oznámil, na sebe strhává hlavní pozornost. Trochu stranou zájmu tak zůstává korupce, které se měli dopustit vlivní čeští podnikatelé a politici.

Německý deník Die Welt píše, že hlavní roli v razii sehrála právě Nagyová. Ta se prý s pomocí generálů prostřednictvím špehování snažila donutit Nečase k rozvodu. Francouzský deník Libération ale zmiňuje i další korupční obvinění a připomíná, že Česká republika, která vstoupila do Evropské unie v roce 2004, je často zmítána korupčními aférami.

„V žebříčku korupce, který sestavilo Transparency International, se Česko umístilo na 54. místě za zeměmi jako je Kostarika nebo Rwanda,“ píše deník. Současná situace, kdy jsou z korupčního jednání obviněni tři bývalí poslanci, tak pravděpodobně nepřispívá k vylepšení tohoto obrazu České republiky v zahraničí.

Britský zpravodajský server BBC si všímá, že Petr Nečas při oznámení své rezignace vypadal uvolněně, jakoby se mu ulevilo. Pražský reportér BBC se také domnívá, že ve svém večerním prohlášení Nečas připustil svůj osobní vztah s  Nagyovou, a to když prohlásil, že si je plně vědom toho, jak peripetie jeho osobního života v současné době zatěžují politickou scénu i ODS.

Zahraniční média se věnovala celé aféře už od jejího propuknutí minulý týden. Belgický deník La Libre popsal dění v Praze z minulého týdne jako „těžko uvěřitelné“ a razii přirovnal k „velkému úklidu“. Všímá si také podobnosti se slovenskou aférou Gorila.

Další zahraniční média přitom podobně sledovala české mediální pokrytí. Francouzský deník Libération tak citoval třeba politoložku Vladimíru Dvořákovou na ČT 24. „Myslím, že se budou konat předčasné volby, neumím si představit, že by aktuální situace mohla trvat ještě více než rok,“ řekla Dvořáková.

Právě otázkou dalšího vývoje na české politické scéně se již stačily některé mezinárodní deníky zabývat. V této souvislosti další francouzský deník Le Monde zmiňuje přání Petra Nečase na pokračování koaliční vlády, v jejímž čele by mohl stanout současný ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Britský list Guardian potom připomíná, že velkou roli v tom, kdo nyní převezme moc, sehraje prezident Miloš Zeman

Politické turbulence v Česku zaznamenaly třeba i deníky na severu Evropy. Švédské noviny Dagens Nyheter píší, že tlak na Nečase, který za tři roky své vlády čelil několika hlasováním o nedůvěře, byl nyní už příliš silný.