Miroslav Ouzký místopředsedou Evropského parlamentu

Český poslanec Evropského parlamentu Miroslav Ouzký (ODS) byl na včerejší zahajující plenární schůzi EP zvolen jedním ze čtrnácti místopředsedů. Ouzkého navrhla frakce Evropské lidové strany-Evropských demokratů, největší skupina v EP.

Protože kandidátů na místa místopředsedů bylo čtrnáct, byli všichni zvoleni aklamací. Místopředsedové EP jsou členy byra Parlamentu – střídají se při řízení plenárních zasedání a zastupují předsedu v různých aktivitách. Polovina místopředsedů pochází z lidově-konzervativního křídla. Mezi místopředsedy zároveň existuje hierarchie, o níž se hlasovalo. Ouzký skončil na jedenáctém místě se 189 hlasy.

Miroslav Ouzký (45) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Je členem městského zastupitelstva v Kadani, kde má zároveň lékařskou praxi v soukromém zdravotnickém zařízení pro rehabilitaci, jehož je majitelem. Poslancem českého parlamentu byl v období 1998–2004 a specializoval se na sociální politiku a zdravotnictví. V minulosti působil jako český pozorovatel v Evropském parlamentu. Dorozumí se anglicky a učí se francouzsky.