Otevřete si Plzeň! Rada potvrdí Evropským hlavním městem kultury českou Plzeň

Plzeň; zdroj: WikimediaCommons.org.

Ministři kultury na svém dnešním (19. května) zasedání v Bruselu oficiálně potvrdí Plzeň Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. Podle realizačního týmu projektu tomu již nic nestojí v cestě. „Nechceme to ale zakřiknout,“ řekl EurActivu ředitel projektu Milan Svoboda.

„Doufáme, že dnešní rozhodnutí bude jen formální záležitostí. Rada bere v úvahu doporučení odborné poroty a národní vlády, která ho potvrdila na konci loňského roku. Nechtěl bych to ale samozřejmě zakřiknout,“ sdělil EurActivu Milan Svoboda, ředitel realizačního týmu, který má celý projekt na starost. 

Velké oslavy se v městě, kterému ministři kultury na dnešním bruselském zasedání oficiálně potvrdí titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015, asi konat nebudou. Zisk titulu se totiž řádně oslavil již na podzim, kdy mezinárodní odborná porota po několikaměsíčním boji určila Plzeň jako vítěze nad dalším českým kandidátem Ostravou.  

„Město Plzeň se představilo velmi kvalitně, energicky a kreativně. Jsem přesvědčena o tom, že Plzeň připraví poutavý program plný akcí s evropským rozměrem pro širokou veřejnost,“ uvítala tehdy vítězství západočeské metropole eurokomisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou

Plzni se celé klání podařilo vyhrát s projektem Plzeň 2015, jež nese motto „Pilsen Open up! Otevřete si Plzeň!“. 

„Plzeň chce otevřít svou náruč Evropě přirozeným, nenásilným a inovativním způsobem. Chce se trvale zapsat na kulturní mapu Evropy a kladně využít proslulosti svého jména, které dalo název nejslavnějšímu pivu na světě. Neskromným cílem plzeňské kandidatury je, aby slovo Pilsen v budoucnu vyvolávalo nadšení nejen příznivců tohoto nápoje, ale i kulturních turistů a nejširší veřejnosti v Evropě i mimo náš kontinent,“ dočteme se v něm. 

Označení zrovna plzeňské přihlášky jako vítězné bere město Plzeň jako obrovský úspěch, ale zároveň i jako velký závazek. Je to zejména realizační tým projektu, který si uvědomuje, že „to buď dopadne dobře nebo špatně,“ říká jeho ředitel. „Žádná jiná varianta mezi tím neexistuje. Děláme nyní vše, abychom se nezařadili po bok některým městům, která ve výsledku příliš dobře nedopadla,“ dodává. 

V této souvislosti zmiňuje například maďarské město Pécs, které bylo nositelem titulu (společně s dalšími městy) nyní. Podle Svobody nezvládlo hlavně investiční činnost.  

Titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2015 bude společně s Plzní držet i město Mons v Belgii, které v únoru letošního roku doporučila belgická porota.