Opozice: Přistoupení k „fiskálnímu paktu“ je nevratný krok do eurozóny

zdroj: Shutterstock.com

Vládní strany se shodly na tom, že by se Česká republika měla připojit k takzvanému fiskálnímu paktu. K ratifikaci budou potřebovat podporu i části opozice, za určitých podmínek slíbili své ano poslanci TOP 09. Přistoupení se naopak nelíbí ODS, která jej označuje za nevratný krok směrem k členství ČR v eurozóně. Podle Úsvitu by o této otázce mělo být vyhlášeno referendum.

Středo-pravicová vláda Bohuslava Sobotky včera potvrdila dlouho avizovaný krok. Kabinet se shodl na tom, že Česká republika bude chtít přistoupit k takzvanému fiskálnímu paktu EU, neboli Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii.

Většina smlouvy, tedy část týkající se fiskální politiky a koordinace hospodářských politik, je závazná pouze pro členy eurozóny, které ji ratifikovaly. V České republice tak nebude platit, dokud země nepřijme společnou měnu euro. To by se podle odhadů ekonomů nemělo stát dřív jak v roce 2020-2022.

Zahradil (ODS): „Vláda otočila od kurzu předešlé vlády o sto osmdesát stupňů. Taková politika od zdi ke zdi je zcela nevěrohodná, jakkoli Bruselu se tato účelovost může líbit.“

S pomocí TOP 09?

Jednání vlády o přijetí smlouvy provázely nejasnosti, jakým způsobem by měl být pakt přijat. Legislativní rada vlády nakonec došla k názoru, že bude nutná ústavní většina obou komor Parlamentu.

V Poslanecké sněmovně tak bude kabinet muset lovit i v opozičních vodách. Nejvíce nakloněná podpoře je TOP 09, která vládní krok přivítala.

„Vláda může počítat s podporou Poslaneckého klubu TOP 09 při ratifikaci smlouvy v Poslanecké sněmovně za předpokladu, že účinky paktu vstoupí v účinnost okamžitě a že současně s ratifikací bude schválena finanční ústava, jejímž obsahem bude účinná dluhová brzda,“ uvedl předseda klubu a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek

Na cestě k euru?

Menší pochopení pro tento krok má bývalý koaliční partner TOP 09 ODS. Byl to právě bývalý předseda občanských demokratů Petr Nečas, který před dvěma lety odmítl společně s Velkou Británií k paktu přistoupit.

Sobotka: „Dnešním rozhodnutím se vracíme do hlavního proudu evropské integrace. Vláda rozhodnutí schválila jednomyslně.“

Jak uvedl 1. místopředseda strany europoslanec Jan Zahradil, vláda tímto postupem učinila nevratný krok směrem k členství ČR v eurozóně. Premiér Sobotka již v minulých měsících potvrdil, že připojení se k fiskálnímu paktu nebere pouze jako symbolický krok, ale jedná se o další krok Česka k přijetí eura.

„Zároveň tak vláda otočila od kurzu předešlé vlády o sto osmdesát stupňů. Taková politika od zdi ke zdi je zcela nevěrohodná, jakkoli Bruselu se tato účelovost může líbit. Tento vládní krok naprosto odmítáme,“ dodal Zahradil.

Úsvit: Jedině po celostátním referendu

Také hnutí Úsvit přímé demokracie se k tomuto kroku postavilo kriticky. Podle něj se přijetím smlouvy Česko připraví o část své suverenity. Upozorňují na to, že ve chvíli, kdy fiskální pakt vejde v platnost a Česká republika překročí některé parametry rozpočtu, můžou se na ni vztahovat určité finanční sankce.

 „Jde o natolik zlomové rozhodnutí, že si neumíme představit, že ho učiní politici a to dokonce jen jejich část. O tak zásadní otázce by měli rozhodnout jen občané v celostátním referendu,“ uvádí hnutí ve svém prohlášení.

Autor: Anna Kuznická