ODS a ČSSD jednají o spolupráci během předsednictví

Dvě největší parlamentní strany vládní ODS a opoziční ČSSD jmenovaly pro jednání o možné spolupráci či toleranci během nadcházejícího českého předsednictví v Radě EU zvláštní emisary. Za ODS je jím vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a za opoziční ČSSD se jím stal místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Premiér Mirek Topolánek již asi před měsícem jednal se zástupci parlamentních stran o možné spolupráci během předsednictví. Minulou neděli pak Topolánek uvedl, že by si během předsednictví v čele Poslanecké sněmovny dokázal představit předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Ve středu 13. listopadu se pak oba straničtí lídři sešli asi ke dvacetiminutovému jednání. Předmětem diskuse byla podle slov premiéra Topolánka „agenda českého předsednictví a názory ČSSD na jeho průběh“. Premiér Mirek Topolánek pak pro ČTK uvedl, že dohoda o možné spolupráci během předsednictví se v žádném případě nebude týkat personálních otázek. Jiří Paroubek potvrdil že „stále platí, že ČSSD odmítá jakýkoliv handl v podobě principů za funkce“.

ODS a ČSSD minulý týden jmenovaly zvláštní emisary zodpovědné za průběh jednání o spolupráci během předsednictví. Za ČSSD se jím stal místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a za ODS pak vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Lubomír Zaorálek Lidovým novinám k jednání řekl: „My máme zájem jednat s ODS a s koalicí o možnosti výměny informací a metodě postupu, abychom měli větší vliv, když se teď finišuje s programem předsednictví.“ Podle Zaorálka má ČSSD zájem ovlivnit samotný průběh předsednictví a vytvořit systém pravidelných konzultací.

Alexandr Vondra již dříve uvedl, že je vláda připravena spolupracovat s opozicí zejména co se týče tzv. párování v Poslanecké sněmovně, kdy by byli nepřítomní ministři při hlasování v Poslanecké sněmovně nahrazeni poslanci z opozice. Podle Vondry by také českému předsednictví neprospělo, kdyby se opozice snažila vyvolat v Poslanecké sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Dalším tématem, o němž by mohla ODS s ČSSD jednat, je ratifikace Lisabonské smlouvy. Pro další dvě strany vládní koalice KDU-ČSL i Stranu zelených je stejně tak jako pro ČSSD důležité ratifikovat Lisabonskou smlouvu ještě před začátkem českého předsednictví v Radě EU. ODS je k ratifikaci smlouvy zdrženlivější a prezident Václav Klaus, bez jehož podpisu ratifikační proces nebude kompletní, smlouvu nepokrytě odmítá. Ústavní soud by o souladu Lisabonské smlouvy s Ústavou ČR měl rozhodnout 25. listopadu a poté by Lisabonskou smlouvu měly projednat obě komory Parlamentu ČR.