Odklad summitu způsobily neshody ohledně rekapitalizace bank

Zdroj: The Council of the European Union.

Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy se rozhodl odložit plánovaný summit EU, který se měl uskutečnit v příštím týdnu, na neděli 23. října. Eurozóna, a především pak Německo s Francií, potřebují čas, aby sladily postoje k zamýšlené rekapitalizaci evropských bank.

„Rozhodl jsem se, že odložím Evropskou radu a summit eurozóny na neděli 23. října,“ oznámil včera odpoledne prostřednictvím sociální sítě Twitter stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Jeho slova potvrdila zvěsti, které provázely nedělní (9. října) schůzku německo-francouzské osy, na níž německá kancléřka Angela Merkel probírala s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym krizový plán, jak zachránit eurozónu (EurActiv 10.10.2011). Navzdory deklarované shodě obou státníků se v diplomatických kuloárech dlouhodobě šeptá, že obě země nesdílejí názor na rekapitalizaci bank.

Podle představ Francie by byla rekapitalizace evropského bankovního sektoru zajišťována prostředky ze společného záchranného fondu eurozóny (EFSF), zatímco Německo by s touto možností souhlasilo pouze tehdy, pokud by se ukázalo, že  eurozóna nemá na takovou operaci finance (EurActiv 6.10.2011).

Čas na hledání plánu

Zdroj agentury Reuters se domnívá, že jedním z hlavních důvodů, proč byl summit nakonec odložen, je i očekávaná zpráva inspektorů EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF), na níž závisí vyplacení další tranše ze záchranného balíčku Řecku.

„Lídři chtějí jednat na základě zprávy Troiky (ve složení Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu; pozn. red.), kterou by se do původně plánované schůzky nepodařilo dokončit,“ dodal zdroj, který zdůraznil, že odklad summitu si přála především Paříž.

Důvodem jsou vážné potíže francouzsko-belgické finanční skupiny Dexia, která se stala obětí hospodářské krize.  

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg je přesvědčen o tom, že čas získaný odložením vrcholné schůzky eurozóně v pátrání po záchranném plánu jedině prospěje. 

„Doufám, že mezitím Francouzi, Němci a ostatní dojdou k nějakému závěru,“ řekl Schwarzenberg (citován Českým rozhlasem).