Obchodní dohoda EU s Mercosurem je znovu pod palbou kritiky českých zemědělců

© Pixabay

Čeští zemědělci znovu kritizují obchodní dohodu mezi EU a tzv. Mercosurem, tedy obchodním blokem čtyř latinskoamerických zemí – Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí (Mercado Comun del Sur). Dohoda podle zemědělců sice pomůže vývozu automobilů, poškodí ale zemědělskou a potravinářskou produkci v Evropě, potažmo v České republice.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy dohoda poškodí zejména chov masného dobytka, drůbeže a pěstování cukrové řepy. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci. Dohodu budou muset ratifikovat všechny státy Evropské unie, Česko s ní podle Pýchy souhlasí.

Hlavním problémem je podle předsedy svazu aplikace dvojích pravidel. Po evropských zemědělcích bude chtít EU nižší používání pesticidů a hnojiv nebo nechávání části půdy ležet ladem, po jihoamerických nikoliv. Budou tak zvýhodněni a zemědělci se proto obávají dovozů levných potravin ze zemí, kde se evropské přísné podmínky dodržovat nebudou.

„Evropa má velmi přísné standardy pro chov zvířat, produkci potravin a samozřejmě pro kvalitu a bezpečnost potravin. Proti tomu v zemích Mercosuru jsou podmínky a standardy mnohem měkčí než v EU. A navíc často potraviny produkované v Mercosuru nesplňují ani tamní standardy,“ řekl Pýcha. S podobnými argumenty už svaz vystoupil zhruba před rokem a půl.

Čeští zemědělci se obávají unijní dohody s Mercosurem kvůli nižším standardům jihoamerických farmářů

Zemědělské oborové organizace se obávají přijetí obchodní dohody se zeměmi Latinské Ameriky – s tzv. Mercosurem. Důvodem je dopad vyššího dovozu do EU na klima a nižší standardy jihoamerických farmářů.

Hlavním garantem projednání smlouvy na českém území ministerstvo průmyslu a obchodu, uvedl Pýcha. „Postoj české vlády je souhlasný, klade důraz na export průmyslových výrobků a služeb, což souvisí se zaměřením ČR. Apelujeme ale na poslance, aby ČR nezapomínala na zemědělství,“ dodal. Nyní se podle něj na evropské úrovni ještě vedou jednání o změně některých částí dohody.

Proti dohodě se také staví Agrární komora ČR. „Smlouva mezi EU a Mercosurem by pravděpodobně poškodila především český chov prasat, skotu, ale i produkci drůbežího masa. Ohrozit by mohla také tuzemské odvětví cukru, ovocnářství, zelinářství i klasickou polní výrobu,“ sdělil ČTK prezident komory Jan Doležal.

Pýcha například u cukru, s jehož cenou mají producenti již tři roky problémy, zdůraznil odlišné standardy. „S kvótou osvobozenou od daně, kterou zvažuje dohoda s unií Mercosur, bude Evropa přijímat cukr a etanol s nižšími standardy výroby za velmi konkurenceschopné ceny. Přísná evropská pravidla zajistila, že 90 procent plochy pro pěstování cukrové řepy nyní podléhá certifikačním programům, které zajišťují velmi vysokou udržitelnost pěstování cukrové řepy,“ uvedl. V Brazílii je pod certifikací podle něj méně než deset procent třtinového průmyslu. Navíc se v tomto státě používá 27 účinných látek pesticidů, které jsou v Evropě zakázané. Svaz k tomu také předaboval evropské zemědělské video.

Česko není jediným státem, kde se zemědělcům podmínky ve smlouvě nelíbí. Na podzim například vjeli do Paříže nespokojení francouzští zemědělci. Pokud se dohodu podaří schválit, vznikla by největší zóna volného obchodu na světě. Jedná se o ní dvě desítky let.

Rakousko bude hlasovat proti přijetí dohody EU-Mercosur. Výhrady mají i další státy

Rakouští poslanci zamítli návrh dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a sdružením jihoamerických zemí Mercosur, které čelí kritice několika členských zemí kvůli ekologické politice Brazílie nebo obavě z dovozu nekvalitního masa.