O rozpočtu má na přání Evropského parlamentu jednat zvláštní „konvent“

Guy Verhofstadt, Alain Lamassoure; zdroj: Evropský parlament.

K evropském rozpočtu na léta 2014-2020 EU zřejmě svolá velkou meziparlamentní konferenci. Na přání tří nejsilnějších politických frakcí v Evropském parlamentu mají ke společnému jednání zasednout zástupci národních parlamentů, vlád a evropských institucí. Europoslanci věří, že touto cestou Evropa dospěje ke konsensu a státy nakonec „radikální a ambiciózní“ rozpočet podpoří.

Iniciativu včera představil francouzský poslanec z Evropské lidové strany (EPP) a předseda rozpočtového výboru Alain Lamassoure. Meziparlamentní konference by podle něj mohla navázat na Konvent, který v letech 2001-2003 jednal o evropské ústavě, a na kterém se podle Lamassoura podařilo původně odmítavý postoj členských států přetavit ve společný konsensus.

Konvent tehdy připravil návrh známé Smlouvy o ústavě pro Evropu, kterou posléze v referendech odmítli voliči ve Francii a Nizozemsku. Ve 102členném Konventu tehdy zasedli členové parlamentů a vlád starých členských zemí a kandidátských zemí včetně České republiky.

Lamassoure věří, že pokud účastníci konference budou mít „dostatek času“ na „skutečnou diskusi“, podaří se jim kompromis najít. Konference se by se podle něj měli zúčastnit poslanci národních parlamentů, zástupci evropských institucí a vlád. Podle Lamassoura by do diskuse měly své zástupce vyslat především strany, které s navrhovaným evropským rozpočtem nesouhlasí.

Poslanec dodal, že by příslušné konzultace ke konferenci měly začít už příští týden, kdy Evropský parlament zasedá ve Štrasburku. O iniciativu prý projevilo zájem také nastupující polské předsednictví, které nabídlo, že se ujme role koordinátora.

Lamassoure na včerejší tiskové konferenci, které se zúčastnil rovněž předseda liberálů (ALDE) Guy Verhofstadt, návrh příštího sedmiletého rozpočtu přivítal. Společnou tiskovou konferencí chtěli dát politici z nejsilnějších tří poslaneckých frakcích v Evropském parlamentu (účastnit se měla původně i socialistka Jutta Haug, ale ta se z „logistických důvodů“ nakonec na tiskovou konferenci nedostavila).

Verhofstadt uvedl, že Parlament návrh Komise k víceletému finančnímu rámci „velmi potěšil“. „Myslíme si, že Komise tentokrát projevila odvahu a představila komplexní, radikální a do jisté míry ambiciózní návrh“, řekl předseda liberálů.

Verhofstadt ocenil zejména kontroverzní návrh na zavedení vlastních zdrojů, který jinak budí velmi ostré reakce a například předseda konzervativců a reformistů (ECR) Jan Zahradil na jeho adresu prohlásil, že proti němu jeho frakce „bude bojovat na všech frontách“ (EurActiv 30.6.2011).

Na otázku EurActivu, jaké další kroky budou následovat, Lamassoure odpověděl, že ve středu se konference předsedů (orgán, ve kterém jsou zastoupeni předsedové všech frakcí v Evropském parlamentu a který Parlamentu určuje, jakou agendou se bude zabývat) dohodla na tom, že polské předsednictví požádá, aby meziparlamentní setkání zorganizovalo.

Verhofstadt dodal, že o uspořádání konference jednal už s polským premiérem Donaldem Tuskem a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Mikołajem Dowgielewiczem. Oba dva prý k návrhu uspořádat podobnou konferenci v Polsku zaujali „pozitivní postoj“.