Bude Británie o EU rozhodovat v referendech?

Ministr zahraničí Velké Británie William Hague se včera (9. ledna) postavil za vyhlášení referenda v případě dalších přesunů pravomocí z národní úrovně na evropskou a při „významných“ změnách zakládajících smluv EU. Legislativní návrh bude v úterý předmětem rozprav v britském parlamentě.

Návrh zákon o Evropské unii (The European Union Bill), kterým se bude zítra zabývat dolní sněmovna britského parlamentu, má zajistit, že jakýkoliv transfer dalších pravomocí britské vlády nebo parlamentu do Bruselu musí posvětit občané v referendu. Lidové hlasování bude tak automaticky svoláno v případě, když bude na stole nová smlouva EU nebo bude třeba provést zásadní úpravy ve stávajících smlouvách. 

Podle Williama Haguea, šéfa britské diplomacie, se jedná „o obrovskou příležitost pro národní demokracii“. Ministrova obhajoba zákona vyšla v nedělním vydání The Daily Telegraph. 

Poprvé se o nutnosti uzákonění referenda hovořilo v roce 2009 v souvislosti s Lisabonskou smlouvou. Lídr opozičních konzervativců David Cameron ale nakonec od svého záměru nechat britské občany rozhodovat o osudu smlouvy upustil.   

Referendum rovněž představovalo jeden z hlavních pilířů kapitoly o evropské politice ve volebním programu Konzervativní strany při volebním klání vloni na jaře. 

Zákon je děravý 

Tvrdému euroskeptickému jádru v rámci Konzervativní strany je to ale pořád málo – podle názorů největších odpůrců evropské integrace je totiž zákon děravý. A to byl také důvod, proč jej někteří toryové napadli při jeho prvním čtení ve sněmovně, které proběhlo minulý měsíc. Mnozí komentátoři se obávají toho, že by se scénář mohl opakovat i zítra. 

„Někteří lidé argumentují, že zákon nezachází příliš do hloubky a má díry,“ uvedl Hague. Trnem v oku euroskeptiků je především formule, že vláda bude mít možnost od referenda upustit v případě, že shledá změny unijních zakládajících smluv za „natolik nevýznamné“, že není nutné do legislativního procesu přibírat občany.  

Ti ale mohou v každém případě rozhodnutí vlády napadnout u soudu a konečné rozhodnutí pak bude záviset na soudcích. 

Právnický ráj

Podle britské opozice nejde vládní straně ani tak o narýsování budoucích vztahů Británie s Evropskou unií, jako spíše o uklidnění stranických rebelů.  

„William Hague jen ztrácí čas tím, že se neustále snaží upokojit své euroskeptiky,“ prohlásila stínová ministryně zahraničí za Labouristickou stranu Yvette Cooper.  

„Ba co víc, zákon je tak špatně napsán, že paradoxně povede k právnickému ráji, kde se důležitá rozhodnutí odehrávají v soudní síni a nikoliv v parlamentu,“ dodala.